Az elmúlt hetekben, a nagyon jól sikerült második negyedévet követően új csúcsra emelkedett a BUX-index, s egyre távolabb kerül a „misztikus” 50 000 ponttól. Ráadásul, hasonlóan a nyugat európai nagyobb mutatókhoz, itt sem látunk komoly korrekciót az árfolyamban.
Felmerül a kérdés, hogy a BUX-ban jött jóval későbbi emelkedést követően mire számíthatunk.
Először is, a második negyedév olyan értelemben történelminek tekinthető, hogy a cégek profittömege nemcsak történelmi magasságba emelkedett, de gyakorlatilag szinte minden vállalat egyszerre tudott pozitív meglepetést felmutatni, amire nem volt példa még a magyar börzén.
Ez a nagyon jó piaci környezetnek volt köszönhető, na meg természetesen annak, hogy a cégek megragadták a lehetőségeket. Sőt, még az óvatos második féléves kilátások is jónak tekinthetők.
A BUX értékét egyértelműen a három nagy részvény, az OTP, a Mol és a Richter határozza meg, hiszen rendre 43, 23 és 22 százalékos súlyt képviselnek az indexben, amely az index 88 százalékát jelenti. Ezek közül az OTP a legizgalmasabb, olyan értelemben, hogy a súlya ezen belül is a legnagyobb, és a jövőbeli kilátásai is attraktívak. A hitelezés dinamikusan bővül, miközben a kockázatos hitelállomány relatíve alacsony, s még a hiteltörlesztési moratóriumból adódó kockázatokra is megfelelőnek tűnő tartalékokat képzett.
Mindeközben megkezdődött a kamatemelési ciklus, amely fokozatosan átárazza a hiteleket, miközben a forrás oldali költségek nagy valószínűséggel nem változnak egy darabig számottevően, azaz a kamatrések is javulásnak indulhatnak. (Megállt a csökkenés, s stagnálást láthattunk, az elmúlt három negyedévben.)
Emellett még nem is beszéltünk az akvizíciók jótékony hatásáról, amelyet egyszerűen úgy érthetünk meg, hogy a gyakorlatilag nulla kamatozású pénzt (vételárat) viszonylag jó jövedelmezőségű bankokba fektette. A legutóbbi és legnagyobb akvizíciónak, a szlovén Nova KBM banknak az eredményre vonatkozó pozitív hatása pedig csak jövőre, az akvizíció lezárást követően jelenik meg. A jó eredmény és a pozitív kilátások hatására jelentős célárfolyam-emelések érkeztek a bankrészvényre. Már 23 ezer forintos célárfolyamot is láthatunk. Ha az elemzői célárfolyamok átlaga 19 200 forint, s hasonlóan járunk el a többi részvény esetében is, akkor a BUX-indexre 56 000-57 000 pont körüli értéket kapunk mint cél, azaz ez alapján van még tere az emelkedésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.