Az EKB csütörtöki kamatdöntő ülésén a döntéshozók valószínűleg hűteni próbálják majd a magasabb kamatokkal kapcsolatos spekulációkat, ugyanakkor napirendre kerülhet a pandémiás vészhelyzeti eszközvásárlási program (PEPP) leépítésének menetrendje, illetve természetesen az infláció kérdése – vélekedett Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője.
Mint mondta, a jegybank szempontjából nem túl jól alakulnak a gazdasági folyamatok az eurózónában, hiszen elsősorban kínálati okok miatt élénkült meg az infláció, ami ugyanakkor a gazdasági kilábalás ütemét is fékezi.
Monetáris szigorítással értelemszerűen a keresleti oldalon tudnak beavatkozni, ami nem oldaná meg a jelenlegi problémát, és lefékezné a kilábalást.
Várhatóan Christine Lagarde továbbra is azt fogja hangsúlyozni, hogy az inflációs hatások átmenetiek, de több jegybankári nyilatkozatból sejthető, ezzel a jegybankban sem mindenki ért már egyet. Az elmúlt hetekben jelentősen emelkedtek a piaci kamatvárakozások, erre minden bizonnyal kitér majd a jegybankelnök, megerősítve, hogy jó ideig nem kell még kamatemeléstől tartani az eurózónában.
A befektetőket leginkább foglalkoztató kérdés, hogy mikor indulhat a PEPP kivezetése? Az Equilor várakozása szerint decemberben jöhet a bejelentés, majd januártól havonta 10–15 milliárd euróval csökkenthetik a vásárlásokra fordított összeget. A program márciusi kifutása után a maradék havi keretösszeggel növelhetik az APP program keretösszegét, mely jelenleg 20 milliárd euró. Nem zárható ki, hogy a program leépítésére a holnapi ülést követő sajtótájékoztatón már konkrét utalást tesz Christine Lagarde.
Egy másik lehetséges fontos üzenetre is érdemes figyelni
– folytatta az elemző. A gyenge euróárfolyam növeli az importált inflációt, mely a jelenlegi környezetben nem komfortos a jegybanknak. Korábban a túl erős euró volt zavaró, amikor dezinflációs környezet volt, ezzel kapcsolatban többször fogalmaztak meg üzeneteket. Bár az EKB-nak nincs árfolyamcélja, illetve közvetlenül nem befolyásolja a devizaárfolyamot, más csatornákon keresztül be tud avatkozni. Egy ilyen üzenet a jegybankelnöktől némileg erősíthetné az eurót.
Egy jegybanki üzenet annál is érdekesebb lenne az euró-dollár piacán, mert a grafikonon az látszik, hogy napokon belül nagyobb elmozdulás indulhat, mert a Bollinger-szalagok kellőképpen beszűkültek.
Alul 1,1520 közelében húzódik meghatározó támasz, míg felül a 30 napos mozgóátlag szorítja lefelé a jegyzést, jelenleg 1,1632-nél található az ellenállás.
Az indikátorok semlegesek, s a trend egyelőre lefelé mutat, de az ellenállási szint szignifikáns áttörése esetén emelkedés indulhatna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.