A nagy globális kötvénytortának egy vékony, 150 milliárd dolláros szeletét teszi a katasztrófakötvények (CAT Bonds) és más, biztosítási eseményekhez kötött értékpapírok (LSI) állománya. Az arányok érzékeltetésére: az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed csupán állampapírból vásárolt már az idén ezermilliárd dollárnyit. Ám kuriózum jellegük miatt mégis érdekes színfoltját képezik a kötvények hatalmas piacának ezek a kockázatos befektetések.
Az elmúlt másfél év koronavírus hullámaiban különös megvilágításba kerültek a járványkötvények, amelyeknek az alapötletét még a 2014-es Ebola-járvány adta, amit sokkal gyorsabban meg lehetett volna fékezni, ha a védekezéshez szükséges 100 millió dollárhoz azonnal, s nem hónapokkal később jutnak hozzá az érintett afrikai országok.
Egy hasonló pandémiára készülve bocsátott ki a Világbank 2017-ben 325 millió dollár értékben „járványkötvényeket” és 100 millió dollár értékben származtatott termékeket. Kétféle konstrukcióban, de mindkét esetben 2020. júliusi lejárattal.
A vásárlóknak magas hozammal ígértek rendszeres kuponfizetést, azzal a feltétellel, hogy ha a lejárat előtt kitörne a járvány, akkor nemcsak a kamatot, hanem a tőkét is bukják. A pénzt a járványhelyzet elhárítására fordította a Világbank.
Az egyik kötvény, amelyből 225 millió dollárt jegyeztek, Libor plusz 6,5 százalékot ígért addig, amíg nem jelennek meg új influenzavírusok vagy nem tör ki újabb koronavírus- (SARS, MERS) járvány. A kockázatosabb kötvényből, amely Libor plusz 11,1 százalékos hozamot ígért, 95 millió dollárt jegyeztek.
Ám itt a kifizetést felfüggesztő események köre szélesebb volt, a rizikófaktorok közé sorolták ugyanis a filovírust, a koronavírust, a Lassa-vírust, a Rift Valley-lázat és a kongói vérzéses lázat. A kibocsátás kétszeres túljegyzéssel zajlott, s az európai befektetők voltak többségben, főként katasztrófakötvényekben utazó befektetők és más, intézményi befektetők.
A katasztrófakötvények inkább fogadások, amelyek jelentősen eltérnek a hagyományos befektetésektől, nem is ajánlottak mindenkinek, talán az opciós piaccal rokoníthatók valamennyire
– mondta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátette: ezek a termékek a befektetők oldaláról nézve kötvények, míg biztosítói oldalról fedezeti ügyletek, járványok, földrengések, vulkánkitörések esetére. Van egy jótékonysági aspektusuk is, hiszen a befektetett, de elbukott pénz a bajba jutott térségekbe áramlik. Ugyanakkor a hozamról sem szabad megfeledkezni, hiszen a két járványkötvény 2017-es kibocsátásakor a brit kötvények például nem ígértek 1 százaléknál nagyobb hozamot. Ez a speciális befektetési forma a portfólió diverzifikálására alkalmas, feltéve, ha a kockázatossága miatt csak kis súllyal szerepel. Mert a katasztrófakötvények kockázata jelentősen meghaladja az államkötvények vagy a vállalati kötvények kockázatát.
Bár a katasztrófakötvények elsősorban a tengerentúlon honosak, úgy tűnik, Kínában is divatba jöttek, ahol nemcsak egyszerűen a helyét keresi a pénz, de az ottani befektetői kultúrában a szerencsejátékos attitűd is jóval gyakoribb és elfogadottabb. Nem lehet véletlen, hogy az Evergrande ingatlanfejlesztő csődközeli helyzetének árnyékában a napokban a katasztrófakötvényeket is megtalálta a pekingi felügyelet. A szabályozók most arra tesznek erőfeszítéseket, hogy a kontinentális kínai, biztosítási eseményekhez kötött értékpapírok (ILS) fedezetét, viszontbiztosítását, minél nagyobb arányban kiszervezzék Hongkongba, nemzetközi kockázati partnerek bevonásával csökkentve a kínai pénzügyi rendszer sérülékenységét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.