Ismét 15 000 milliárd forint alá, egészen pontosan 14 985 milliárd forintra csökkent a háztartások értékpapírvagyona augusztusban a Magyar Nemzeti Bank frissen megjelent kimutatása szerint.
Az eladások és vásárlások negatív egyenlege csaknem 58 milliárd forintot mutat, míg az értékpapírok hozama kereken 32 milliárd forinttal gazdagította a kitartó befektetőket.
A visszaeséssel egyúttal megszakadt a lakossági megtakarítások tavaly július óta tartó töretlen növekedése is.
Meglepetésre – bár a növekvő infláció következtében vagy egyszerűen csak a szép eredményt hozó belföldi turizmusnak köszönhetően némiképp érthetően – az év nyolcadik hónapjában az állampapíroktól is inkább szabadultak a háztartások, hiszen a tranzakciók egyenlege 63 milliárd forintos, azaz 0,6 százalékos mínuszt mutat.
Ráadásul további 4 milliárd forintot a kötvények hozamnövekedése is legombolt a lakossági befektetőkről, így nyár végén már csupán 9656 milliárd forinttal finanszírozták a hazai háztartások a központi költségvetést.
Az utolsó nyári hónap során 7 százalékkal erősödő BUX-index hatására a lakosság egy része a tőzsdén is a profitrealizálás mellett döntött, hiszen a kisbefektetők készletét júliushoz képest 27 milliárd forinttal apasztották a tranzakciók. Az emelkedő árfolyamok nyomán viszont összességében mégis 21 milliárd forinttal gyarapodott a háztartások részvényállománya, és 946 milliárd forinttal újabb történelmi rekordot ért el.
A befektetési alapok esetében a tendencia éppen fordított volt, mivel az átértékelődések 11 milliárd forintot vittek el a háztartásoktól, amelyek ennek ellenére újabb 33 milliárd forintot helyeztek el befektetési jegyekben. Az instrumentumban a hónap végére már több mint 4311 milliárd forintot takarított meg a lakosság, ami szintén minden idők legmagasabb állománya.
A háztartásokkal szemben a külföldiek augusztusban is 207 milliárd forinttal növelték magyar értékpapír-készletüket, amelyből 17 milliárd forint a tranzakciók számlájára írható, míg 190 milliárd forintot korábbi befektetéseik fialtak nekik.
A tisztes hasznot 157 milliárd forinttal mérsékelte az állampapírokon elszenvedett árfolyam-veszteség, míg 392 milliárd forinttal hizlalta a tőzsdei részvények drágulása.
Utóbbiból egyébként 314 milliárd forint az OTP papírjaihoz köthető, ami eléri a 80 százalékot.
A lakosság esetében ez az arány ugyanakkor mindössze 69 százalékot tett ki, tekintve, hogy a kisbefektetők részvényeik 48 milliárd forintos augusztusi felértékelődéséből 33 milliárd forintot köszönhettek a legnagyobb magyar pénzintézet javuló megítélésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.