Bő fél évtizedes kényszerszünet után visszatérhet tőzsdére a Balkán legnagyobb modernkori összeomlását produkáló Agrokor – pontosabban a horvát élelmiszeripari és kereskedelmi óriás életképes üzleti tevékenységét továbbvivő Fortenova Grupa nevű vállalat. Igaz, az új tulajdonosok egyelőre két-három éves IPO-időtávon gondolkodnak, s ennek megfelelően megkezdték a cégcsoport felértékelését a kiválasztott befektetési banki tanácsadókkal.
A túl gyorsan túl nagyra nőtt Agrokor 2018 közepén vált fizetésképtelenné,
de elkerülhette a felszámolást, ami a horvát GDP 2,5 százalékát megtermelő, 60 ezer főt foglalkoztató csoportot fenyegette. Az Agrokornak a kegyelemdöfést a Krím elfoglalására adott uniós kereskedelmi szankciók adták meg 2017 tájékán, a csoport innentől már nem tudta menedzselni a 6,8 milliárd dollár körüli adósságállományát. A zágrábi kormány és a hitelezők bevonásával zajlott egyezkedés eredményeként a cégcsoportot átszervezték, az irányítást a kormány által egy évre kinevezett válságmenedzsmentre bízták, míg a hitelezők és a beszállítók tulajdonosokká válhattak.
Az egyezség értelmében
a beszállítók a követeléseik 60 százalékát, míg a pénzintézetek a 20 százalékát kaphatták meg.
A többi között a Belje mezőgazdasági kombinátot, a Konzum élelmiszerláncot, a Ledo fagylalt- és a Jana ásványvíz-márkát portfóliójában tudó cégcsoport nevét megváltoztatták, így lett az Agrokorból Fortenova, amely az orosz állam felügyelete mellett kezdhette meg a radikális átalakításokat. A többségi tulajdon ugyanis az orosz állami tulajdonú Sberbank és a VTB tandem kezében van, előbbi 44, utóbbi 7,5 százalékos pakettel rendelkezik a Fortenovában.
A két bank a tőzsdei bevezetés (IPO) révén szeretne profittal kiszállni a horvát óriásvállalatból, vagy csökkenteni abban a részesedését
– értesült a Reuters két független, bank közeli forrásból, akik úgy tudják, hogy az IPO-t a JP Morgan és a VTB Capital, az anyabank befektetési üzletága készítheti elő. Szerintük az első becslések már megszülettek, s a JP Morgan 3 milliárd dollár körülire, míg a VTB Capital 2,2-2,5 milliárd dollár közé tesz az agrárkereskedelmi vállalat értékét, beszámítva annak átvállalt adósságát is.
Részletek említése nélkül a Sberbanknál annyit közöltek a hírügynökséggel, hogy Fortenova-pakettjükre eleve az alaptevékenységükön kívüli vagyonelemként tekintettek, így kiszállásuk nem is kelthet különösebb meglepetést. Amint befektetésük megtérülése eléri a megkívánt szintet, onnantól a pakett eladása időszerűvé válik – tették hozzá hangsúlyozva, hogy az IPO az exit-stratégiának csak az egyik lehetséges módja. A Fortenova úgy tesz, ahogy a részvényesei döntenek – zárta rövidre a témát a cég szóvivője.
Felmenthetik a vádak alól az alapítót
A több százmillió kunás csalással vádolt Ivica Todoric Agrokor-alapító és 14 társa ellen folyó büntetőper a vádlottak felmentésével végződhet, horvát lapértesülések szerint ugyanis az eljáró bíróság az október közepi tárgyaláson a perdöntő bizonyíték, a KPMG lengyel leányvállalata által készített jelentés kizárását fontolgatta annak jogszerűtlen megszerzési körülményei és amiatt, hogy készítőit homály fedi. Mivel személyiségvédelmi okok miatt a közreműködők nevét nem hajlandóak kiadni, így összeférhetetlenség esetleges fennállása miatt kellene kizárni a vád számára kulcsfontosságú anyagot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.