Néhány hét alatt 700 dollár közeléből 1 100 dollár fölé emelkedett a deszka tőzsdei ára,
amit ezen a piacon ezer deszkaláb mennyiségre számolnak, s ez 2,36 köbméternek felel meg. Nem ez volt az első hegymenet az idei évben. Májusban minden idők legnagyobb emelkedését láthattuk a fűrészáruk piacán, amikor 1 737 dollárig lőtt ki a határidős ár, ami a szezonálisan megszokottnak ötszöröse volt. Júniusban aztán már az esés volt historikus: 1 400 dollár közeléből 800 dollár alá szánkázott a kurzus.
A nyári korrekció annyiban borítékolható volt, hogy az alapanyag, vagyis a farönkök ára a túlkínálat miatt a mélyben rekedt. Az elmúlt évtizedekben ugyanis a déli államokban szövetségi programok segítették az építőiparban és a papíriparban használt déli sárga fenyő telepítését.
Így az elmúlt négy évtizedben négyszeresére emelkedett a kitermelhető fa mennyisége.
Várható volt, hogy a fűrészmalmok, melyek tavaly 40 százalékkal visszavágták a termelésüket a karantén intézkedések miatt, újra teljes kapacitással dolgozva, előbb-utóbb utolérik a deszkakeresletet.
Annál meglepőbb a november végén, december kibontakozott újabb rali. Az áremelkedés hátterében az amerikai protekcionizmus áll. Biden elnök ugyanis hadat üzent a kanadai állami támogatásoknak, s 8,99 százalékról 17,9 százalékra emelték a kanadai puhafa fűrészáru átlagos vámtarifáját.
Az olyan puhafák, mint a lucfenyő és a fenyő a könnyűszerkezetek gerincét képezik, s a folyamatos ellátás kulcsfontosságú az amerikai építési lázban.
A Wall Street Journal szerint az amerikai adminisztráció munkahelyvédelmi intézkedésének időzítése „tragikomikus”, bár egyébként is ritkán alkalmas az idő a kereskedelmi korlátozásokra. Az amerikai fűrészmalmok, melyek jelentős része szintén kanadai kézben van, önmagukban nem tudják kiszolgálni a dinamikusan növekvő keresletet. Az ágazat kínálatát csak a kanadai importtal együtt lehet egyensúlyba hozni a felduzzadt kereslettel.
A hazai termelés a kilencvenes évek óta átlagosan 70 százalékos részesedést ért el az amerikai deszkapiacon, melynek kanadai lábát „rúgta ki” Biden elnök a vámok duplázásával. Ami azért is érdekes, mert a kampányban még támadta Trump elnököt az amerikai-kanadai faháború miatt.
Ráadásul, a Kanadában novemberben heves áradások voltak, ebben az évben immár másodszor.
Brit Columbiában a földcsuszamlások miatt járhatatlanná váltak fontos szállítási útvonalak, s az ottani erdőkből származó lucfenyő és fenyő felvásárlási ára is jelentősen megemelkedett.
Majd miután a felvásárlók a keleti piacokra tódultak, egész Kanadában megugrott az építési fa ára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.