Kötvényárfolyamok zuhanórepülésével kezdődött az új esztendő a tengerentúlon, ami az egekbe röptette az árakkal éppen ellentétesen mozgó kötvényhozamokat. A 10 éves kincstárjegy referenciahozama, amely a kötvényárak esésekor emelkedik, már az idei első kereskedési napon 1,628 százalékra ugrott az év végi 1,496-ről. Múlt péntekre 1,769 százalékon állapodott meg, ami meghaladja a tavalyi 1,749-es hozamcsúcsot, s 2020 januárja óta a legmagasabb hozamszint.
A 10 éves kötvények rossz hete nem okozott katasztrófát a részvénypiacokon. Az S&P 500 ugyan 1,9 százalékkal csökkent, de ez nem váltott ki komoly meglepetést, mert a befektetők arra számítottak, hogy a hozamok emelkedni fognak ebben az évben. Emellett a historikus tapasztalatok szerint a részvényindexek általában jól teljesítenek azokban az években, amikor a jegybank a monetáris politika szigorításának korai szakaszába lép. Ennek ellenére
a hozamok ugrása gyorsabban történt, mint ahogy azt a legtöbben várták,
s ez jelentős volatilitást váltott ki a piacon. A NASDAQ Composite 4,5 százalékot veszített értékéből az elmúlt 10 hónap legrosszabb hetében, mivel a növekvő hozamok a technológiai vállalatok részvényeit sújtották, melyek árazása a jövőben várható nyereségre épül.
Az emelkedő hozam nem feltétlenül kedvezőtlen jelenség. A Wall Street Journalnak nyilatkozó elemzők szerint, amíg a rövid lejáratú kötvények esetében ezek a Fed kamatemelésére vonatkozó várakozásokat tükrözik, addig a hosszabb lejáratú kötvények körében azt jelzik, hogy ezek a kamatemelések nem okoznak recessziót. Az olyan konjunktúraérzékeny ágazatokban, mint a bankszektor vagy az ipar és az energetika, a részvényárfolyamok emelkedtek a múlt héten. Az S&P 500 pénzügyi szektor 5,4 százalékkal állt magasabban, ami 2010 óta a legjobb évkezdő hét volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.