A világ második legnagyobb bányavállalata, az angol-ausztrál Rio Tinto elengedi a mongol állami beruházó 2,4 milliárd dolláros adósságát, hogy mielőbb megkezdhesse a termelést az Oyu Tolgoi projekt, mely 2030-ra a világ negyedik számú rézbányája lehet. Ám az eredetileg 2020-ra tervezett bányanyitás leghamarabb jövőre valósulhat meg. A késedelmes bányanyitás azzal magyarázható, hogy Mongólia ugyan évtizednél hosszabb ideje folytat külszíni fejtést a körzetben, de a rézvagyon jelentősebb része csak mélyműveléssel érhető el, s a földalatti bányajáratok kialakítása közel 7 milliárd dolláros beruházás, melyből már 5 milliárd dollárt elköltöttek. És még épp csak megpillantották az alagút végét.
A költségmegosztásról évek óta vitázik a Rio Tinto a partner állami vállalattal és a mongol kormányzati tisztviselőkkel. Amíg a bányavállalat a geológiai nehézségekkel magyarázta a késlekedést, addig a mongol fél a finanszírozási problémákra hivatkozott. Kedden végre sikerült mindkét fél számára elfogadható megállapodásra jutni. A mostani lépés jelentőségét hangsúlyozta Jakob Stausholm, a Rio Tinto vezérigazgatója, aki úgy fogalmazott: egy ekkora projekt mérete és összetettsége összehangolt döntéseket igényel, s eddig éppen ez az összhang hiányzott, ám most megkaptuk a szükséges engedélyeket a következő beruházási szakasz megvalósítására.
Elemzők szerint a Rio Tinto feláldozta a profit egy részét a projekt érdekében, melynek jelentőségét mutatja, hogy 10 éves távlatban a mongol Türkiz-hegy adhatja a vállalat réztermelésének egyharmadát.
Fontos precedenst teremthet az ágazatban a mostani megállapodás, ami más országokban is felélesztheti az „erőforrás nacionalizmust” – vélik az RBC Capital elemzői.
A magas nyersanyagárak ugyanis felbátorítják a természeti kincsekben gazdag országokat, hogy a korábbinál nagyobb részt kérjenek a bányászati nyereségből.
Chilében a törvényhozók már tárgyalnak a rézjövedék emeléséről. Indonéziában a kormányzat a nyersanyag export részleges tilalmát és a nikkel adó tarifájának emelését szorgalmazza. A Rio Tinto sem csupán a mongóliai kihívással néz szembe. Szerbiában a társadalmi tiltakozások tiltakozások miatt nemrég visszavonták a Jadar lítium projekt engedélyét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.