Kedden is folytatódott az orosz tőzsde zuhanása. A rubelben számolt MOEX index, mely hétfőn 10,5 százalékot zuhant, már kedden délelőtt újabb, több mint 5 százalékot esett, míg a dollárban számított RTS index közel 7 százalékot szánkázott. A leginkább érintett pénzügyi szektor reprezentánsa, a Sberbank bő 6 százalékkal került lejjebb. Míg a Nasdaqon jegyzett Yandex, az orosz technológiai szektor vezető részvénye, mely hétfőn az amerikai kereskedési szünnap miatt nem tudott reagálni, kedden 16 százalékos mínuszban várta a tengerentúli nyitást.
A kedden délelőtt 2,26 százalékot zuhanó BUX alulteljesítő, míg a kiindulópont közelébe visszakapaszkodó lengyel WIG felülteljesítő volt az 1,37 százalékos mínuszba süllyedő német DAX indexhez képest. A pesti tőzsde vezető részvényei közül az OTP közel 3 százalékot, a Mol és a Magyar Telekom, több mint 2 százalékot, a Richter pedig közel másfél százalékot esett.
A nemzetközi befektetői hangulat romlásával erősödni kezdett a dollár, de egyelőre kis intenzitású a mozgás
– mondta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátéve: a japán jen és a svájci frank is mérsékelten erősödött. Egyelőre nem tapasztalható globális tőkemenekítés, inkább regionális részvénypiaci pánik tört ki, mely elsősorban a kelet-európai tőzsdéket érinti. Míg a német piac már a szankciókat árazza. Nem szabad elfeledkezni róla, hogy még a 2014-es krími válság szankcióinak egy része máig is érvényben van.
Más szóval, amíg egy esetleges háború rövidtávon befolyásolja a piacokat, az Oroszország elleni gazdasági szankciók hosszú évekre nyomás alá helyezhetnek szektorokat.
Az amerikai határidős részvényindexek is lejjebb csúsztak. Az S&P 500 a határidős piacon 1 százalékot esett, a Nasdaq határidős terméke pedig 1,7 százalékot. Míg a menedékeszköznek számító 10 éves amerikai állampapír hozama 1,903 százalékra csökkent. A kötvényhozamok ugyanis az árakkal ellentétesen mozognak, s a befektetők most zsákolják ezt a biztonságos kötvényt.
Nyertesei is vannak az orosz-ukrán konfliktusnak.
A világ elsőszámú fegyvergyártója, a Lockheed Martin részvényei az amerikai nyitás előtti kereskedésben közel 2 százalékot emelkedtek. De a világ fegyvergyártásának élvonalába tartozó Rolls-Royce is majdnem 2 százalékot emelkedett kedden délelőtt Londonban.
A globális olajpiaci benchmarknak számító Brent nyersolaj hordónkénti ára közel 4 százalékkal, 99,06 dollárra emelkedett. Utoljára 2014-ben a krími válság idején 100 dollár egy hordó nyersolaj. Az európai földgázárak pedig 6 százalékkal emelkedtek , mivel a piac orosz szállítások akadozására számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.