A piaci keresleti aktivitást kihasználva tavaly a Rába Holding a 2020-as járványévhez mérten közel 20 százalékkal, 46,4 milliárd forintra növelte forgalmát. A bevételek ugyanebben az ütemben nőttek a negyedik negyedévben is éves bázison, az időszak végére pedig elérték a 13,2 milliárd forintot, ami 5 éves csúcsot jelent a járműgyártónál, ha csak az év utolsó periódusait vesszük górcső alá.
A jelentős kereslettel egyidejűleg jelenlévő kiugró acélpiaci beszerzési árak és az európai energiapiaci krízis ugyanakkor drasztikus árrobbanáshoz vezetett, és brutális inflációs megterhelés alá helyezte a Rába gazdasági környezetét. A helyzetet nehezíti, hogy a csoport a jelentős költségoldali nyomást a vevőkre döntő többségében negyedéves, komplettebb gyártású termékek esetében csak féléves időeltolódással képes áthárítani.
A kedvezőtlen hatásokat a holding rugalmas gyártással és a költségek kordában tartásával ellensúlyozta. A közvetett jellegű költségek növekedése mindössze 3,3 százalék volt.
Mindennek eredményeként az előző évi nagyjából 200 millió forintos csoportszintű működési eredmény 2021-ben csaknem 2 milliárd forintra nőtt, amelyből 550 millió forint jutott az év utolsó három hónapos periódusára. A konszolidált üzemi eredményhez hozzájárult egy, a II. negyedévben végrehajtott ingatlan értékesítés is, melyből a cég több mint 1 milliárd forint bevételhez jutott.
A bővülő üzemi szintű nyereséghez valamennyi üzletág javuló hatékonysággal elért nyereséges tevékenységgel járult hozzá. Éves szinten a futómű-üzletág 498 millió, az alkatrész-divízió 607 millió, míg a jármű-szegmens 252 millió forint üzemi profitot termelt. Ráadásul mindhárom üzletág pozitív üzemi eredményről számolt be a rendkívül nehéz negyedik negyedévben is.
A konszern készpénztermelési eredményességét igazolja, hogy éves EBITDA-ja meghaladta a 4,3 milliárd forintot, miután 2020-ban valamivel 2,6 milliárd forint alatt maradt. Az éves EBITDA-ráta eközben 6,6 százalékról, 9,4 százalékra emelkedett. A 4. negyedévben azonban visszájára fordult a folyamat, és 8,7 százalékos marzs mellett az EBITDA év/év bázison 39 százalékkal, 1,15 milliárd forintra esett.
A Rába nettó nyeresége tavaly megközelítette az 1,3 milliárd forintot, nagyjából hasonló mértékű tavalyelőtti veszteséget követően, az utolsó negyedévben viszont 90 százalékkal 110 millió forintra zuhant.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.