Mintegy 120 ezer wETH-t – becsomagolt ethereumot – emeltek el az Ethereum és a Solana blokkláncokat összekötő Wormhole nevet viselő hídról a szerdáról csütörtökre virradó éjszakán – olvasható a The Conversation összefoglalójában.
A becsomagolt kriptozsetonok könnyebben mozgathatóak a különböző blokkláncok között, értékük azonban a mögöttes eszköz értékével azonos. Ezek az eszközök a decentralizált pénzügyi (DeFi) alkalmazások területén népszerűek és az úgynevezett okos szerződéseken alapuló alkalmazások is könnyebben tudják ezeket kezelni. Az ethereum mellett többek között a bitcoinból is készült ilyen.
A szerda éjjeli támadás a kriptóvaluták árfolyamát ugyan lejjebb taszította, ám a zsákmány értéke az ethereum esését követően is közel 320 millió dollár. Tekintve, hogy a blokkláncokon a tranzakciók visszafordíthatatlanok és az okos szerződések és a decentralizált alkalmazások tele vannak biztonsági résekkel, egyelőre még túlzásnak tűnik a kriptopénzek támogatói által megfogalmazott állítás, mely szerint ezek jelentenék a pénzügyek jövőjét.
A The Conversation beszámolója is emlékeztet a Chainalysis év elején kiadott jelentésére – melyről mi is beszámoltunk – mely szerint az elmúlt évben 3,2 milliárd dollár értékben loptak el hekkerek kriptót, ami a 2020-as érték ötszöröse.
Ennél is többet zsákmányoltak azonban a csalók, akik 7,8 milliárd dollárnak örülhettek.
Érdemes tehát a befektetőknek is megismerkedniük a kriptobűnözés technikáival, hiszen széleskörű, és egyre inkább terjedő jelenségről van szó. Noha mint az a fentiekből is kiderül, a lopás kevésbé gyakori, mint a csalás, érdemes ez ellen is felkészülni. A legtöbben centralizált kriptotőzsdén vásárolnak ilyen eszközöket, és azokat sokszor ott is tárolják. Ebben az esetben viszont
a vonzó célpontot nyújtó tőzsdék feltörése esetén mi is kárt szenvedhetünk,
ezért érdemes saját kriptotárcát is létrehoznunk, ha igazán biztosra akarunk menni, akkor külön hardverrel, melyet a források fogadása után lekapcsolunk az internetről. Ne feledjük, itt nincs betétbiztosítás.
Az ausztrál lap a helyi hatóságok csalásokról szóló kiadványa alapján pár típusjellegű trükköt is bemutat, amit mi is kibővítünk néhány közismert átveréssel.
A phising nem csak a kriptók világára jellemző, ebben az esetben a támadók hivatalosnak látszó üzenetben igyekeznek hozzáférést igényelni pénzügyeinkhez, legyen szó hagyományos vagy kriptodevizáról, de kérhetnek pénz azért is, hogy a – valójában nem létező – nyereményünkhöz, díjunkhoz hozzáférjünk.
A befektetési csalások kapcsán a lap azokat emeli ki, melyek során az elkövetők valódi kereskedelmi platformra hasonlító oldalt hoznak létre, melyeket kamu hirdetésekkel és hírességekkel reklámoznak. Ennek a szofisztikáltabb változata, amikor több csaló is ír vagy hívást kezdeményez az áldozat felé, legitim szervezet látszatát keltve. Miután a digitális eszközök megérkeznek a platformra, sokszor még kereskedni is lehet, ám kivenni már nem lehet a nyereséget. Mindeközben a kifizetés halogatása során további összegeket kérnek díjakra vagy adókra hivatkozva.
A lap által idézett harmadik módszer szintén nem kifejezetten a kriptodevizák világát jellemzi, bár azok anonimitása miatt ott is kifejezetten terjed. Ez az átverés társkereső oldalakon indul, ahol a hamis profillal csapdába csalt áldozatot először kifejezetten romantikus, ám kizárólag online kommunikációval hálózzak be, majd egyre több kisebb nagyobb anyagi jellegű kérés érkezik, különféle indoklásokkal.
A fentebb ismertetett megoldások mellett azonban a kriptók világa számos olyan trükköt is visszahozott, amik a szabályozott értékpapírok világában már illegálisak, nem véletlenül. Az árak mesterséges felhajtása, majd a növekedésre hivatkozva a mögöttes eszköz további reklámozása, majd a valójában értéktelen kriptoeszköz eladása a kisbefektetők számára egy gyakori jelenség, mely ellen az sem jelent védelmet, ha a projekt mögött olyan megbízható kockázati tőkebefektetők állnak, mint például az Andreessen Horowitz.
Ehhez hasonló kriptocsalás az, amit szőnyegkirántásnak neveznek, amikor a projekt mögött állók valószerűtlen ígéretekkel csábítják a balekokat, majd egyszer csak eltűnik az egész befektetés a webes felületekről. Ezek között sokszor egészen nyilvánvalóan képtelenségek ígérő, hagyományos piramisjátékra emlékeztető, túl szép, hogy igaz legyen befektetések szerepelnek. Ezt gyakran kombinálják a hasonlósági csalással, melynek során direkt meghatározott kisebbségek nevében szólítják meg az áldozatokat.
A kriptotranzakciók visszafordíthatatlansága és az okos szerződések sérülékenységei miatt persze további átverések is léteznek. A különböző projektek fejlesztői sokszor adnak ajándékot az áldozatoknak, mely azonban egyfajta számítógépes vírusként működik. A mostanában számos híresség által is reklámozott NFT-k között van, amit az áldozat tárcájába helyeznek és bármilyen interakció hatására – tehát törlés esetén is – átutalja a tárca tartalmát az elkövetőnek.
Ne feledjük, ez egy szabályozatlan piac, ahol jogorvoslatra nincsen lehetőség, az árak könnyedén manipulálhatóak és a befektetők a korábbi szédületes növekedés megismétlésének vágyával érkeznek, ezért hajlamosak figyelmen kívül hagyni az intő jeleket. Nem csoda, hogy a csalók számára ez aranybányát jelent, ezért érdemes fokozottan odafigyelni, ha ilyen eszközök vásárlása mellett döntünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.