A hozamemelkedés miatt várható tőkeköltség-növekedésre tekintettel 590 forintról 520 forintra vágta vissza a Magyar Telekom részvényeinek fair értékét Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető részvényelemzője. Ezzel a KBC nagyjából valamivel a Bloomberg 500 forint körüli elemzői konszenzusa fölé pozicionálta magát, mintegy 28 százalékos felértékelődési potenciált hagyva a papírnak.
A vezető elemző befektetőknek szóló jegyzetében kiemeli, hogy hosszú távon érdekesnek tűnik a Telekom, amely remekül zárta a tavalyi évet. A cég bevételei ugyanis közel 30 milliárd forinttal emelkedtek, miközben az EBITDA 15 milliárd, a működési eredmény pedig 8 milliárd forinttal nőtt.
A KBC Equitas egyébként továbbra is az elmúlt 6 évben durván 30 százalékkal növekvő magyar mobil-üzletágtól várja a legdinamikusabb, 5 éves időtávon mintegy 15 százalékos bővülést. Ez az előrejelzés ráadásul saját megítélése szerint meglehetősen konzervatív, látva az inflációs várakozásokat, melyek rövid távon jelentősen megemelkedtek, és korántsem biztos, hogy 2023-ban vagy 2024-ben gyorsan csökkennének.
A vezetékes szegmensben lassabban emelkedhet az árbevétel. Vélhetően ezt követően is csökken a hangalapú forgalom jelentősége, miközben a TV-s és internetes bevételek egyre nagyobb teret hódíthatnak. A hálózat egyre jobb minőséget nyújt, amit pénzre tud váltani a vállalat. Másrészt az előfizetők száma is szépen gyarapodhat, míg 2015-2017 körül 1 millió előfizető volt az internetes és TV-s szegmensben, számuk mára 1,3-1,4 millióra kúszott fel. Az előfizetőkre jutó átlagos bevételek azonban inkább stagnálnak, esetleg még enyhén csökkennek is.
A macedón leánynál az elmúlt években trendforduló bontakozott ki, ami a 2020-as jelentős növekedésben csúcsosodott ki. Tavaly viszont pár százalékra normalizálódott az ütem. A balkáni országban alighanem a közeljövőben sem változik markánsan a 2021-es növekedési tempó – teszi hozzá Cinkotai Norbert.
A rendszerintegrációs és információ-technológiai (SI/IT) üzletágban 2021-ben elért, valamivel 85 milliárd forint alatti szint az elemző szerint 5 éves mélypontot jelent, és a következő években sem vár érdemi növekedést, már csak a fokozódó verseny miatt sem.
Mindennek eredőjeként a KBC – a Telekom menedzsmentjéhez hasonlóan – évi 1,5-2,5 százalékos bevételbővülést vár néhány éves távon.
A 2021-ben 90 milliárd fölé javuló EBIT 5 év alatt a bevételekhez hasonló mértékben, hozzávetőlegesen 17 százalékkal erősödhet, megközelítve a 110 milliárd forintot, míg az EBITDA gyarapodása évi 1-1,5 százalékos lehet.
Cinkotai Norbert úgy véli, alapvetően jó irányban tett lépést a Magyar Telekom igazgatósága néhány hete bejelentett új javadalmazási politikájával, amely szerint a részvényesek juttatásai várhatóan a megelőző pénzügyi évben elért, részvényesekre jutó eredmény 60 és 80 százaléka között lesz.
Az elemző véleménye szerint ugyanakkor van realitása a hazai befektetők követelésének is, amely magasabb juttatási szinteket is bőven reálisnak tart a cashflow-termelésre és a jelenlegi eladósodottságra tekintettel. A befektetők számára ugyanis az idehaza elérhető kockázatmentes 6 százalékos hozamhoz képest csak 0,7-1,3 százalékos prémiumot kínál a társaság az aktuális árfolyamon. Emelkedő osztalékpálya esetén ugyanakkor a hozamszint akár 10 százalék közelébe is emelkedhetne a sajátrészvény-vásárlásokkal együtt.
Mint ismert, az aktivista befektető HOLD Alapkezelő a Magyar Telekom április 12-i közgyűlésére is előterjesztette egyebek között osztalékpolitikára vonatkozó javaslatát is, amely szerint előnyösebb lenne a hazai részvényesek számára, ha olyan, magasabb osztalékot fizetne a Telekom, amivel egyszersmind az eladósodottságot is az optimális sávba terelné.
Maga a főtulajdonos Deutsche Telekom amúgy 4 centtel 64 centre emelte idei osztalékát, amely a jelenlegi 17 euró körüli kurzus 3,8 százalékát teszi ki, persze eurós környezetben nem jellemzőek a 6 százalékos kockázatmentes hozamok sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.