Hétfő estére mind a Brent, mind a WTI kőolajtípus árfolyama meredek esést mutat, a jegyzésárak 6,5 százalékkal csökkentek. A lejtmenetet a kínai Covid-helyzet romlása és Sanghaj lezárása váltotta ki. Az olajpiac a következő napokban is izgalmasan alakulhat, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és Oroszország valószínűleg az eredeti tervnek megfelelően csupán szerény mértékben növeli májustól a kitermelhető és piacra dobható nyersolaj mennyiségét. A találkozóra csütörtökön kerül sor.
Az OPEC+ valószínűleg ragaszkodni fog a májusi olajkibocsátás szerény növelésére vonatkozó tervekhez - mondta több, a csoporthoz közel álló forrás, annak ellenére, hogy az ukrán válság miatt megugrottak az árak, és az Egyesült Államok és más fogyasztók kínálanövelést követelnek. Ez azonban jelenleg nem áll érdekében Szaúd-Arábiának és az Egyesült Arab Emírségeknek. A kartell 2021 augusztusa óta minden hónapban 400 ezer hordóval nagyobb napi kitermelési célt tűzött ki maga elé, májustól ez kicsivel nő, 432 ezerre.
De az emelés nem engedmény a több olajat kérő fogyasztó országoknak, hanem a referencia kitermelési szintek belső újraszámítása után történt, ami gyakorlatilag magasabb kvótát jelent Szaúd-Arábia, Oroszország, Irak, az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait számára.
Rijád az OPEC+-szal kötött megállapodáson túli kínálatnövelést a jemeni háborúban nyújtott nagyobb nyugati támogatástól és az iráni nukleáris megállapodással kapcsolatos biztonsági garanciáktól tette függővé.
Több OPEC+ forrás mondta a Reutersnek, hogy a csoport nagy valószínűséggel ragaszkodik a májusi tervhez, egyikük szerint Szaúd-Arábia vonakodása a nagyobb emelésről való megegyezéstől azt is tükrözi, hogy nem akarja veszélyeztetni a Moszkvával való olajpolitikai együttműködést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.