Közel 8 százalékot emelkedett a múlt héten az UP World LNG Shipping Index. A világ egyetlen, LNG-szállító vállalatokra összpontosító részvényindexe alaposan lekörözte az S&P 500 indexet, mely ugyanebben az időszakban 1,27 százalékot esett. A UP World LNG a globális LNG flotta 65 százalékát fedi le, kosarában 17 vállalattal, olyan országokból, mint az USA, Katar, Japán, Norvégia, Dél-Korea és Malajzia.
Az ukrajnai háború reflektorfénybe helyezte a cseppfolyósított, tengeren fuvarozható földgáz technológiát. Mert mostanáig a vezetékes földgáz, mint a szénnél jóval tisztább fosszilis tüzelőanyag, szolgált megbízható átmeneti fűtőanyagként Európa számára, a megújuló energiára való átállás éveire. Ám ezt az elképzelást az Oroszország elleni szankciók felülírják.
A földgáznak regionális piacai vannak, a legtöbbet helyben használják, vagy csővezetéken szállítják, így Európa hagyományosan erősen függ az orosz vezetékes gáztól. Nem könnyű váltani, mert korlátozott a cseppfolyósított földgáz rendelkezésre álló mennyisége, s a legtöbb szállítmányt már évekre előre lekötötték. A termelés töredékét értékesítik az azonnali piacokon, ahol az árak erősen volatilisek. Sőt, emlékezetes volt tavaly télen, hogy a horvátországi Krk-szigeten lévő terminálra nem érkezett meg egy szállítmány, mert még a tengeren átirányították a jobban fizető kínai piacra.
Hét elején az európai határidős gáz árfolyama több mint 40 százalékkal ugrott, s elérte a rekordösszegű, 101 millió dolláros brit hőegységet, ami több mint hússzorosa az amerikai árnak. Az Egyesült Államok és Katar is jelezte: bővítik LNG kapacitásaikat. Az Egyesült Államok napi termelésének 10 százalékát exportálja cseppfolyósított földgázként. Idén januárban az Európába irányuló amerikai LNG-export először haladta meg az orosz vezetékes gáz mennyiségét. Az új létesítmények építésével az Egyesült Államokból származó LNG-export az előrejelzések szerint 2027-re akár 50 százalékkal is emelkedhet.
Nem véletlenül szárnyalnak az LNG ágazatban érintett részvények, A New York-i tőzsdén jegyzett New Fortress Energy árfolyama közel 40 százalékot emelkedett egy hónap alatt. De a tokiói tőzsdén forgó japán trió, az NYK Line, a MOL és a "K" line is 15-20 százalékot ralizott pár hét alatt. Az elmúlt egy hónapban 35 százalékot emelkedett a norvég LNG ASA, mely kedden is 10 százalékot raliozott, míg féléves horizonton közel 120 százalékos volt az emelkedés. A Korea Line az elmúlt egy hónapban 18 százalékot ment.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.