Nincs pihenő az olajpiacon, ezúttal azonban lefelé tart a piac: két hetes mélypontra csúsztak vissza a jegyzésárak, a határidős WTI ára kedd délelőtt 97,5 dollár volt hordónként, míg a Brent-é 101 dollár. Egy héttel ezelőtt a Brent kurzusa még egészen 140 dollár közelébe kapaszkodott fel, a 139,13 dollár/hordós ár 14 éves csúcsot jelentett március 7-én. Az amerikai WTI-vel pedig egy hete még 130,5 dolláron kereskedtek, ami 2008 óta a legmagasabb ár volt.
Oroszország és Ukrajna között kedden folytatódnak az előző nap felfüggesztett diplomáciai tárgyalások, a hír pedig enyhítette az ellátási zavaroktól való félelmeket – írta a Reuters. A másik ok a zuhanó árakra, hogy Kínában megugrott a Covid-19 fertőzöttek száma, így máris az onnan érkező olajkereslet csökkenésére számítanak elemzők, mert a járvány megfékezése érdekében újabb lezárások, korlátozások következnek. Kínában kedden meredeken megugrott a napi fertőzések száma, az új esetek száma több mint kétszeresére nőtt az egy nappal korábbihoz képest, és kétéves csúcsot ért el.
A fentiek ellenére azonban kérdéses, van-e további tere az olajárak további csökkenésének.
Még ha lesz is tűzszünet, az olajárak várhatóan magas szinten maradnak, mivel a nyugati kormányok továbbra is megpróbálják szankciókkal elszigetelni Moszkvát, ami nyomás alatt tartja a globális olajpiacot - mondta Tsuyoshi Ueno, az NLI Research Institute vezető közgazdásza.
A befektetők a múlt héten csökkentették az olajra tett long pozíciók számát, mivel az árak többéves csúcsra szöktek, a gazdasági kilátások romlottak, és a szélsőséges volatilitás miatt a határidős pozíciók fenntartása drágábbá vált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.