BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsítja a tengeri gázkutatásokat Görögország

Görögország azt tervezi, hogy felgyorsítja a gázkutatást a nyugati és déli felségvizein, hogy még 2030 előtt függetlenítse magát az orosz energiaforrásoktól, mert jelenleg éves gázszükségletének a 40 százalékát Oroszországtól vásárolja – jelentette a Reuters.

A hírügynökség szerint a Hellenic Petroleum gázkutatási engedéllyel rendelkezik a Jón-tengeren, s a közelmúltban szeizmikus felméréseket végzett a térségben, hogy feltérképezze a kitermelhető készletek helyét és méretét. A TotalEnergies, az ExxonMobil és a Hellenic Petroleum konzorciuma két –Krétától nyugatra és délnyugatra, a tengeri talapzaton fekvő – mezőre kapott korábban kutatási engedélyt. 

A görög szénhidrogén-bizottság egyik magas rangú vezetője szerint, az athéni hatóság "ambiciózus, de megvalósítható" gázkutatási tervet javasolt, amely körülbelül négy éven belül tesztfúrásokhoz vezethet.

A tengerben lévő gázkincs már többször a hírek élére került, legutóbb két évvel ezelőtt, amikor a törökök Ciprus közelében kezdtek fúrásokat, évtizedek óta vitatott hovatartozású területen, ami görög-török-ciprusi energia konfliktushoz vezetett.

Fotó: AFP / Iakovos Hatzistavrou

A Földközi-tenger keleti része Európa földgáz-szükségletének 15-16 százalékát fedezhetné – mondta a Kathimerini című lapnak adott interjúban Nikosz Hrisztodulidisz, Ciprus volt külügyminisztere. Szerinte itt az ideje, hogy a régió országai együttműködjenek, míg az Európai Unió beruházási forrásokkal támogathatja a gázkitermelést.

A görög-török viszonyról szólva a török külügyminiszter úgy fogalmazott: a párbeszéd csatornái ma nyitottabbak, mint korábban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.