Az elszabaduló infláció és az orosz–ukrán háború negatív hatásai miatt az első negyedévben 1,9 százalékkal zsugorodott a globális részvénypiac, a következő három hónapban azonban pozitív fordulat jöhet – derül ki az Erste Group globális részvénypiaci stratégiájából. A bankház világszerte átlagosan 0–5 százalék közötti emelkedést vár a tőzsdéken, és a negatív reálhozamokat kínáló állampapírok helyett változatlanul a vállalati kötvényekben és részvényekben lát fantáziát, különösen azokban a defenzívebb szektorokban, ahol nagyobb a cégek árérvényesítő képessége.
Szinte minden szektorban pozitív, átlagosan legfeljebb 5 százalékos hozamokat vár az Erste.
Különösen a pénzügyi és az energiaszektor árazása tűnik vonzónak 12-es, illetve 9,7-es előretekintő P/E-ráta alapján.
Árfolyamcsökkenést csupán a távközlési és a közműcégeknél várnak a következő három hónapban, az előbbieknél a limitált eredménynövekedés, az utóbbiaknál pedig az szabhat gátat a pozitív hozamoknak, hogy az energiaárak meredek emelkedését nem tudják érvényesíteni a fogyasztói árakban.
Az amerikai vállalatok ebben a negyedévben is stabilan magas eredmény- és bevételszámokat szállíthatnak magas profitabilitás mellett. A vezető tengerentúli indexek tovább emelkedhetnek, ám a megszokottnál jóval nagyobb volatilitásra érdemes készülniük a befektetőknek.
Az európai vállalatokat amerikai társaiknál érzékenyebben érinti az energiaárak emelkedése, az ellátási láncok problémái és a háborús konfliktus közvetett hatásai, ezért az európai indexek előtt rögösebb út állhat, megugró volatilitással. A globálisnál vonzóbb piaci árazások miatt (14,6-es a 17,6-es P/E-vel szemben) itt is legfeljebb 5 százalékos árfolyam-emelkedésre van kilátás. A növekedési momentum háttérbe szorulásával a defenzívebb, ciklikus részvényeknek kerülhetnek előtérbe.
Ami Kelet-Közép-Európát illeti, az Erste szerint a piacok továbbra is érzékenyen reagálhatnak a háborús hírekre. Amíg az orosz agresszió hatásai megbízhatóan nem becsülhetők fel, addig nem lehet biztosan kijelenteni, hogy túladott lenne szűkebb régiónk. Ezzel együtt
optimistán látják a lengyel piac kínálta lehetőségeket, és továbbra is felülsúlyozzák a cseh és a magyar részvényeket.
Törökország ezzel szemben magas politikai kockázatokat rejt, ám a líra stabilizálódása esetén a fundamentális kilátások és az országnak a háborús konfliktusban betöltött közvetítő szerepe miatt indokolt lehet a spekulatív befektetői érdeklődés.
Bár a kínai részvények az év elején sokat gyengültek, és értékeltségük – 8,5-es P/E-mutatóval – globális összevetésben nagyon alacsony, valószínűleg nem most jön el a fordulat a távol-keleti tőkepiacon. A helyi ingatlanszektor problémái és a gyenge gazdasági mutatók miatt heves árfolyamkilengések mellett további 5 százalék árazódhat ki a kínai tőzsdéről a második negyedévben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.