Mekkora szerepe volt az első negyedéves rekorderedményben az orosz–ukrán háború miatt elszálló energiaáraknak?
A közhiedelemmel ellentétben számunkra nem okvetlenül jók a magas energiaárak. Sok erőművünk földgáz felhasználásával állít elő villamos energiát vagy hőt, és a földgáz ára is nagyon megugrott, továbbá a megnövekedett volatilitás kezelése is komoly kihívások elé állít minket. Így inkább annak ellenére lett nagyon erős az eredmény, hogy rendkívül változékony piacon mozog az egész energetikai iparág. Amellett, hogy megújulóenergia-fejlesztéseket végzünk, fontos szereplők vagyunk a szabályozási energia piacán is és a megújuló erőművek termelésmenedzsmentjében, nagy szerepünk van a hazai kiegyenlítő energiaigények biztosításában is. A megújulóenergia-piac bővülésével együtt ez adta az Alteo tavalyi és év eleji növekedésének jelentős részét, ez a háború nélkül is így lett volna. Ha megnézzük például a tavalyi első féléves beszámolónkat, abból látszik, hogy a profitabilitásunk jelentősen megugrott, holott a drasztikus energiaár-emelkedés igazából csak tavaly ősztől gyorsult be igazán. Az energiakereskedelmi szegmensben rövid távon valóban besegített a piaci volatilitás, itt nagyon fegyelmezett működésre álltunk át – kintlévőség-biztosítást kötöttünk, szigorítottuk a vevőminősítésünket –, de egyébként is nagyon jó az ügyfélkörünk, akik közül néhányan az energia-kiskereskedelmi iparágban szokatlan módon már évek óta velünk vannak. Mindezek nyomán itt is kiemelkedő eredményességet értünk el. A harmadik elem pedig roppant egyszerű: az egész első negyedévben gyakorlatilag végig fújt a szél.
A jelenlegi geopolitikai helyzetben felértékelődik a megújuló energiaforrások szerepe?
A megugró energiaárak hatására gyökeresen javult a nap- és szélerőművek relatív versenyképessége, ami azt jelenti, hogy ezek most már a piacról is meg tudnak élni. A háború ráadásul az ellátásbiztonsági szempontokat is előtérbe helyezte, márpedig az általunk hasznosított megújuló energiaforrások itt termelődnek Magyarországon.
Túlszárnyalható a tavalyi csúcseredmény?
Időarányosan valóban jól állunk, tavaly a második negyedév is erős volt, így az első fél év eredménye alapján már tisztább lesz a kép. Látszik, hogy az év elején sikerült feltapadnunk a januárban frissített stratégiában szereplő EBITDA-sáv tetejére, ám számunkra fontosabb, hogy a tervezett beruházásainkat végrehajtsuk. Ha ez megvan, akkor a növekedés trendszerűen folytatódni fog, még akkor is, ha esetleg lesz olyan időszak, amikor a bázishoz képest alacsonyabban lesz ez az érték a rövid távú hatások miatt.
A szabályozói kockázatok erősödtek, számolnak ezekkel?
Európai szinten már így is egy meglehetősen szabályozott iparágról beszélünk. Az energiaszektorban pedig egyébként is elképesztően sok befektetésre lenne szükség. Ahhoz például, hogy növelni tudjuk a megújuló energia arányát itthon, jelentős összeget kell fejlesztésekre fordítani. Fontos, hogy ezeket a forrásokat ne vonják el, mert ebben az esetben nehéz lesz befektetni.
Az eredménybővülésben jelentős szerepet játszó szabályozási központnál milyen fejlesztések várhatók?
Jelentős erőforrásokat allokáltunk erre a területre, arra készülünk, hogy európai szinten is versenyképesek legyünk a szabályozási központunkkal, így minden „hangszeren” próbáljuk fejleszteni. Tavaly októberben adtuk át a második ipari energiatárolónkat, Kazincbarcikán, emellett bővítettük gázmotoros kapacitásunkat is, és megújulótermelés-menedzsmentet is végzünk. Az energetikában hatványozottan nő az igény a legkorszerűbb informatikai megoldások, különösen az üzleti intelligencia, az adatelemzések, a minél gyorsabb reagálási, beavatkozási képességek iránt, ami masszív IT-fejlesztéseket kíván. Ilyen a mi ún. Artemis projektünk is, amelynek keretében a valós idejű termelésmenedzsment alapjain álló termelési és szolgáltatási képességeink fejlesztésén is dolgozunk, ez terveink szerint 2023–24-re érhet be.
Nagyobb volumenű beruházást tervez az idén a társaság?
Jelenleg is vannak előkészítés alatt álló beruházásaink, és reményeim szerint akvizíciót is be tudunk majd jelenteni. Ahol kicsit lassabban haladunk, mint szeretnénk, az az iparvállalatokkal kötött hosszabb távú szerződések, mert a jelenlegi piaci környezethez igazodva nekik is újra kell tervezniük a stratégiájukat. Ilyen volatilis időkben nehezen kötelezik el magukat hosszú távon a piaci szereplők.
Külföldi terjeszkedési lehetőségeket vizsgálnak?
Magyarország a fő fókuszunk, az itteni energetikai átalakulásban rejlő lehetőségeket szeretnénk maximálisan kihasználni, mert amíg ez a folyamat zajlik, nagyon hatékonyan tudunk benne részt venni. Egyre növekszünk, a lehetőségeink is bővülnek, nem érzem, hogy ilyen szempontból fogyna itthon a levegő. Alkalomszerű jelleggel vizsgálunk külföldi projekteket, de ezeknek jelentős hozzáadott értékűnek kell lenniük ahhoz, hogy belevágjunk.
Másodlagos részvénykibocsátásra (SPO) mikor kerülhet sor?
Továbbra is reális célként tekintünk erre, szeretnénk javítani a részvénypiaci likviditásunkon, az SPO pedig az egyik kézenfekvő módszer erre. Jelenleg viszont elég jól el vagyunk látva finanszírozással. A terv az, hogy csináljuk meg a beruházásokat, fektessük be azt a pénzt, amit a Növekedési kötvényprogramból erre a célra vettünk föl, annak jöjjenek be az értékei a vállalatba, és ezt a már értékesebb vállalatot vigyük ki a tőkepiacra. Ezen dolgozunk.
A hazai midcapcégek közül elsők között szerzett ESG-minősítést a társaság, ennek milyen gyakorlati előnyeit tapasztalják?
Egyértelműen pozitív a visszajelzés, főként az intézményi befektetők részéről, hiszen nekik is saját fenntarthatósági, ESG-céljaik vannak, ennek pedig előbb-utóbb vételekben is meg kell fogalmazódnia. Nehéz megmondani, hogy az Alteo árfolyamának emelkedésében mekkora szerepe volt ennek, de a vállalat respektjén egyértelműen emelt. Mutatja az elkötelezettségünket, emellett rengeteget tanultunk, fejlődtünk a minősítési folyamat során, aminek szintén meg kell majd látszania a részvényárfolyamban. Versenyelőnyt jelent, hogy korábban szereztünk minősítést, mint muszáj lett volna. Ügyfeleink és potenciális ügyfeleink számára is fontos lehet az, hogy az Alteo személyében egy nemzetközi ESG-minősített vállalattal tudnak szerződni, hiszen látjuk, szinte minden fronton erősödik az elvárás az ESG-kompatibilis piaci magatartás iránt. Számos multinacionális vállalatnál a minősítés megléte kezd egyre érezhetőbb követelménnyé is válni.
A közgyűlés felhatalmazása alapján a következő másfél évben akár 4000 forintért is vásárolhat saját részvényeket a társaság. Ezen az időtávon reálisan elérhető ez az árfolyamszint?
A részvényeink jövőbeni árfolyamát nem tudjuk megjósolni, a korábbi maximumszinthez ugyanakkor elég közel kerültünk, ezért azt gondoltuk, hogy a rugalmas és gyors tőkepiaci reakcióképességünk megőrzése érdekében célszerű lehet megemelni a sajátrészvény-vásárlásokkor alkalmazható maximális árfolyam szintjét. Hogy erre szükség lesz-e? A piac eldönti.
Egy egzaktabb osztalékpolitikára számíthatnak a befektetők?
Alapvetően növekedési sztori vagyunk, nem pedig osztalékpapír, ha adódnak jó beruházási lehetőségeink – ahogyan eddig is –, akkor azokat szeretnénk megvalósítani, ezt pedig nehezíti, ha előre bebetonozzuk, hogy mekkora osztalékot fizetünk. A forrásokat elsősorban a növekedésünkre akarjuk átcsoportosítani, de annyira jó évünk volt tavaly, hogy úgy éreztük, a részvényenkénti 103 forint méltányos, és a befektetők felé is pozitív jelzés, hogy ha már ekkora a torta, akkor kapjanak belőle egy a korábbiaknál nagyobb szeletet. Lesz majd a vállalat életében egy olyan érettebb szakasz, amikor a növekedési helyett egy vegyes, osztalék-növekedés típusú papír leszünk, ekkor tényleg szükség lehet egy egzaktabb osztalékpolitikára. Hogy ez mikor jön el? Ezt még nem látjuk, egyelőre azt a rengeteg izgalmas lehetőséget próbáljuk kihasználni, ami az új energiaforradalom világában adódik, szerintem most ez a jó irány, és egy darabig ez remélem így is marad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.