Amikor tavaly El Salvador elsőként hivatalos fizetőeszközzé nyilvánította a bitcoint, a kriptók rajongói ünnepeltek, ám amikor a múlt héten másodikként a Közép-afrikai Köztársaság is így döntött, inkább az értetlenség uralkodott még a bitcoin legnagyobb rajongói körében is – olvasható a Reuters összeállításában.
Ez nem is csoda, hiszen míg az El Salvador élén álló Nayib Bukele erről először a Miamiban tartott bitcoinkonferencián beszélt és igyekezett megnyerni magának a médiát is, addig az afrikai ország mindössze egy közleményt adott ki a lépésről.
A kriptovaluta elterjedésének ráadásul sokkal nagyobb akadályokkal kell szembenéznie ott, hiszen mindössze 11 százalék rendelkezik internettel az országban, és az áram is csak a lakosság 14 százalékát éri el.
Éppen ezért nem világos, hogy a lépésnek mi lehet az értelme, és hogy az milyen előnyökkel járhat az ország számára. Míg El Salvador az országban található geotermikus áramot használja a kriptók bányászatára – ami nem feltétlenül versenyképes egyébként az így termelt elektromosság magas ára miatt –, addig az afrikai ország esetében célszerűbb lenne először a lakosságot ellátni villamossággal.
Szemben a dél-amerikai országgal,
a Közép-afrikai Köztársaság még azt sem kísérelte meg, hogy a döntést megelőzően megkörnyékezze a kriptobefektetők kegyeit.
Az infrastrukturális és technikai korlátok mellett más jelei sincsenek annak, hogy az ország lakossága különösebben érdeklődne a kriptoeszközökkel kapcsolatos befektetések iránt, és a Chainanalisys blokkláncelemzéssel foglalkozó vállalat sem jelezte, hogy különösebben kiugró forgalmat bonyolítanának Afrika közepén kriptókban.
A leginkább hihetőnek tűnő magyarázat szerint az ország döntése az afrikai valutaközösségi frank felé lehet jelzés. A hat közép-afrikai ország által használt, eredetileg a francia frankhoz, ma már az euróhoz kötött fizetőeszköz és az ahhoz kapcsolódó gyarmati örökség persze lehet problémás, ám rendkívül csekély a valószínűsége, hogy a közeljövőben a bitcoin azt leválthatja.
Az afrikai ország döntése így inkább csak szimbolikus gesztusként értelmezhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.