A héten igazi mészárlás zajlott a kriptopiacokon, melyet elsősorban az UST algoritmikus, decentralizált stabilcoin bukása, majd a legnagyobb stabilcoin, a tether (USDT) dollármankójának megremegése váltott ki. Ezek az eszközök jelentősen leegyszerűsítik a kriptotőzsdék működését, és elkerülhetővé teszik, hogy azoknak közvetlenül kelljen a hagyományos dollárokkal működő bankokkal és az azokat felügyelő hatóságokkal találkozniuk. Nézzük, hogyan zajlottak az események.
A történet kezdetén még harmadik legnagyobb stabilcoin árfolyamát az ökoszisztéma által létrehozott két kriptovaluta közötti arbitrázs lehetőség volt hivatott stabilizálni, mégpedig úgy, hogy 1 UST stabilcoint mindig át lehetett váltani 1 dollár értékű LUNA-ra, így az árfolyam elmozdulása üzleti lehetőségeket nyitott, amiknek a kihasználása aztán visszatolta az UST értékét a kívánatos 1 dollárra.
Azonban amikor a szabadon lebegő árfolyamú LUNA és az UST egyszerre kezdett zuhanni, ez a lehetőség megszűnt.
Az eszközöket kibocsátó Terraform Labs alapító-vezérigazgatója, Do Kwon is érezhette, hogy mindez kevés lehet a szisztéma működtetéséhez, ezért még márciusban arról beszélt, hogy az UST dollármankójának megőrzése érdekében a legismertebb kriptóból, a bitcoinból és más eszközökből is jelentős készleteket halmoz fel. Ez a taktika így félig-meddig azt kívánta kierőszakolni, hogy az UST dollármankójának megvédése tulajdonképpen a teljes kriptopiac számára létfontosságú legyen, ugyanakkor kicsit arra emlékeztet, mint amikor a különböző országok devizatartalékokat halmoznak fel.
A terv nem működött, hiszen a LUNA – mely áprilisban érte el 100 dollár feletti csúcsát – árfolyama alig pár nap alatt gyakorlatilag nullára csökkent, és egyelőre úgy tűnik a bitcoin tartalékokból finanszírozott beavatkozás sem járt sikerrel, így
a felépített védelmi mechanizmus végül nem védte meg az UST árfolyamát, hanem helyette az egész kriptopiacot a mélybe taszította.
A terra továbbra sem volt képes visszanyerni dollárhoz kötött értékét, bár 30 centes mélypontjáról 60 centig sikeresen visszakúszott, ám az 1 dolláros szintet már nem tudta újra elérni. A LUNA esetében pedig szintén hagyományos pénzügyekből ismert jelenséget, a hiperinflációt lehetett megfigyelni, hiszen az átváltási lehetőség biztosítása érdekében abból brutális mennyiséget hozott létre az algoritmus, tovább rontva a helyzeten. Az Elliptic blokkláncelemző arról írt, hogy a terrához köthető bitcointartalékok (végül mintegy 3,5 milliárd dollárnak megfelelő mennyiséget sikerült felhalmozniuk) az események hevében részben a Gemini, részben a Binance kriptotőzsdékre érkeztek, ám hogy ott azokat ténylegesen értékesítették-e az ígéreteknek megfelelően, már nem tudni.
Noha a terrához köthető ökoszisztémában sok milliárd dollárnyi elméleti vagyon semmisült meg, annak bukása kevésbé fontos a kriptopiacon, hiszen azt főként hozamtermesztésre használták, és nem kereskedelemre. Ezt a tevékenységet írta le döbbenetesen egyértelműen Sam Bankman-Fried az Odd Lots nevű podkaszt vendégeként.
Az események hatására azonban a legnagyobb stabilcoinban, a tetherben (USDT) is megrendült a bizalom,
és az is elveszítette paritását a dollárral szemben, melyet mára sem nyert teljes mértékben vissza, ám elég közel van hozzá, mindössze centek töredéke a különbség. A tethert kibocsátó, azonos nevű cég, szemben a terrával a dollárparitást úgy kívánja elérni, hogy az általa kibocsátott coinok mögött a bankban valódi fedezet is áll. Noha a könyvek vizsgálatát a cég többször is megígérte, arra végül sosem került sor, ám a New York-i ügyészséggel kötött peren kívüli megállapodás értelmében a cég negyedévente közzétesz egy pillanatképet eszközeiről és kötelezettségeiről. A legutóbbi elérhető adatok szerint december 31-én 78,675,642,677 dollárnyi eszköz ált szemben 78,538,305,451 dollár kötelezettséggel, ami ugye azt mutatja, hogy tartható az 1:1-es átváltás.
Azonban a számok mögé nézve ez már nem annyira egyértelmű, hiszen
a fedezet egyik része (több mint 5 milliárd dollár) az egyéb kategóriába tartozott, ami magába foglalja a digitális eszközöket is.
Ezek zuhanását követően kétséges, hogy továbbra is tartható az USDT és a hagyományos dollár közötti átváltás. A cég további eszközeivel kapcsolatban is fogalmazódtak meg kritikák, mondván azok jóval kockázatosabbak, mint amit egy hasonló eszköz esetében elvárnánk.
Nem meglepő tehát, hogy a terra bukását követően a tether is elvesztette a paritást a dollárral szemben, amit órákon keresztül nem volt képes visszanyerni. Azonban a bizalom megroppanása itt jóval csekélyebb mértékű volt, így 93 centnél lejjebb nem esett a dollárpótlék árfolyama és hamarosan már inkább 99 cent körül mozgott az árfolyam.
A vasárnap óta lassított felvételként kibontakozó események a teljes piacot lefelé rángatták.
A piaci likviditás döntő többségét adó tether bedőlése alapvető átalakulásokat okozhat a kriptopiacokon,
nem meglepő, hogy a Twitteren a cég technikai igazgatója mindenkit arról biztosított, hogy a váltás hagyományos dollárra zavartalanul működik.
Ez a mindeddig a tetherek kínálatát folyamatosan növelő cégtől mindenképpen szokatlan, a héten több milliárddal csökkent is az eszköz elérhető kínálata. Tekintve, hogy a likviditás biztosításával a Tether egyfajta központi bankként működik a szektorban, az eszközök visszaváltása így a mennyiségi szűkítéssel állítható párhuzamba. A mendemondák szerint az eszközök visszaváltása sem egyszerű, így a napokban dollárra váltott mintegy 5 milliárd tether a bizalmat is növelheti a kriptopiacok legfontosabb dollárpótlékával szemben. Egyelőre úgy tűnik, hogy a piacok kezdenek visszatalálni egy nyugalmasabb egyensúlyi helyzetre, de kérdés meddig tartható ez az állapot.
A kiszámíthatatlan mozgású kriptoeszközökkel szembeni short pozíciók ugyan okozhattak kellemetlen meglepetéseket, ám
a hagyományos tőzsdéken jegyzett, ám a szektor irányába jelentős kitettséggel rendelkező vállalatok elleni fogadások működőképesek voltak.
A hagyományos tőzsdén is jegyzett kriptotőzsde, a Coinbase kedden közölte legutóbbi eredményeit, melyek a vártnál is rosszabbak voltak és több mint 430 millió dolláros veszteséget jeleztek. Nem csoda, hogy a cég részvényei is gyengélkednek. A tavaly áprilisban a tőzsdéken 342 dolláros árfolyamon debütáló részvény mára már csak alig több, mint 50 dollárt ér.
Az, hogy a társaság vezérigazgatója arról írt a Twitteren, hogy nincs csődveszély, csak olajat öntött a tűzre, miközben a vállalat közlése szerint a felületet használó befektetők nem betéteseknek számítanak egy esetleges fizetésképtelenség esetén, hanem csak fedezetlen hitelt nyújtóknak, szintén nem egy kedvező előjel. Akinek a Coinbase felületén vannak forrásai, az csőd esetén az utolsók között juthat tehát a pénzéhez, már ha marad szétosztandó összeg egy ilyen esetben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.