Kismértékű csökkenést könyvelhettek el a háztartások az értékpapírszámlán fialtatott befektetéseiken, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a hazai kibocsátású eszközökben lévő összvagyon márciusban 0,4 százalékkal 15 837 milliárd forintra apadt. A háttérben ugyanakkor ennél lényegesen nagyobb mozgások zajlottak. Az orosz–ukrán háború februári piaci sokkját követően a hozamok közel 97 milliárd forinttal gyarapították a háztartásokat, akik a kedvezőbbre forduló piaci hangulat dacára márciusban 155 milliárd forintnyi tőkét váltottak vissza megtakarításaikból.
Utoljára két éve, a pandémia kezdetén vontak ki ennél is több pénzt a piacról az MNB adatai szerint. A jelentős visszaváltás mellett ráadásul a megugró infláció és a gyengélkedő forint árnyékában stratégiájukat is újragondolhatták a kisbefektetők, akik nagyobb kiigazításokat is eszközöltek portfólióikban.
A hosszú ideje slágerterméknek számító állampapírjaikból 239 milliárd forintnyit adtak el, ilyen jelentős visszaváltásra az elmúlt 12 évben nem volt példa.
A hosszabb lejáratú forintkötvényekből 203 milliárdot, az egy évnél rövidebb lejáratú társaikból pedig közel 46 milliárd forintot táraztak ki, egyedül a devizában jegyzett állampapírból érkezett mintegy 10 milliárd forint friss tőke.
Nem bonthatnak pezsgőt az alapkezelők sem, mivel befektetési jegyekből is 90,5 milliárd forintot váltottak vissza a hónap során. A pénzkiáramlás itt is a koronavírus-járvány eleji szinteket idézi. A háztartásokat az sem hatotta meg, hogy a hozamok és a portfóliómenedzserek tevékenysége 52 milliárd forintot hozott a befektetési alapok mellett kitartó ügyfelek konyhájára.
A felszabadított tőke a magasabb reálhozamok reményében a tőzsdeparkett felé vette az irányt, a háztartások ugyanis minden korábbinál nagyobb volumenben, 170 milliárd forintért vásároltak hazai részvényeket.
Az időzítés ezúttal jól sikerült, a hozamok közel ötvenmilliárd forinttal növelték a részvények értékét, főleg a Mol 13 százalékos, olajárdrágulástól fűtött ralijának köszönhetően. A többi nagypapírral viszont nem volt szerencséjük, a Richter kurzusa alig 1 százalékkal araszolt feljebb, az OTP és a Magyar Telekom pedig 5, illetve 3 százalékkal értékelődött le. A lakosság részvényvagyona mindezek révén egy hónap alatt közel negyedével új csúcsra, 1133 milliárd forint fölé ugrott.
A jegybanki szigorításokkal, megugró inflációval és geopolitikai feszültségekkel is terhelt első negyedév mérlege 0,6 százalékos – 94 milliárd forintos – vagyoncsökkenés. A kötvényportfóliók együttes eszközértéke 0,6 százalékkal apadt, a befektetési alapok vagyona pedig három százalékkal fordult lea a tavaly év végi szintekről. Idén eddig a részvényeknek áll a zászló, a háztartások tőzsdei vagyona a 195 milliárd forintos nagybevásárlásnak köszönhetően 10 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.