Hongkongi kisbefektetők tömegei követelik egyre hangosabban a HSBC ázsiai üzletágának leválasztását – írja a Bloomberg. A zúgolódás pedig értő fülekre talált a határ túloldaláról figyelő kínai Ping An gigabiztosítónál, a brit bankház egyik legnagyobb befektetőjénél, amely nem habozott a lázadók élére állni, és felszólította a részvényeseket a szétválás támogatására.
Az egyre inkább összeálló ázsiai blokk legnagyobb sérelme nem más, minthogy a pénzintézet a világjárvány csúcspontján az osztalékfizetés leállításáról döntött. A részvények uszkve harmadát birtokló kisbefektetők és a sencseni Ping An szerint pedig a jövőbeni hasonló lépések elkerülését csupán az ázsiai részleg függetlenedése biztosíthatja.
Hongkongi megítélés szerint egyébként is sok van már a HSBC (eredeti neve: Hongkong and Shanghai Banking Corporation) rovásán, hiszen bár tavaly újra elkezdték az osztalékfizetést, az körülbelül a fele volt a 2018-asnak. A részvények árfolyama pedig ezalatt mintegy 40 százalékkal csökkent.
Közben az egykori brit gyarmat még mindig a bank globális működésének lüktető szíve, a csoport 2021-es korrigált nyereségének mintegy 30 százalékát adta. Az osztalékfizetés leállításáról mégis az Egyesült Királyság hatóságai döntöttek.
„Ha a szétválás valóban megtörténne, az ázsiai egység vezetése nagyobb mérlegelési jogkörrel és autonómiával rendelkezne a döntései felett, és kevésbé befolyásolnák a politikai tényezők, valamint a brit szabályozás” – mondta Ken Lui, a HSBC részvényese, aki egyúttal a Hong Kong Investor and Entrepreneur Institute alapítója. Lui hívta össze anno a HSBC Shareholders Alliance nevű, 2000-3000 részvényesből álló csoportot, amely 2020-ban sikertelenül fogott össze az osztalékfizetés visszaállítása érdekében.
A lakossági részvényesek egyébként eddig meglehetősen széttagolt csoportot alkottak, amely a múltban éppen ezért nehezen tudott nyomást gyakorolni a vezetésre. A 2020-as rendkívüli közgyűlés összehívására tett kísérlet nem érte el még a minimálisan szükséges 5 százalékos küszöböt sem.
A HSBC vezetése ennek ellenére felmérte, hogy a Ping An csatlakozása erősítheti a csoportot, sőt a Goldman Sachs egyik tanácsadó cégét is felfogadták a védekezéshez. A Barclays becslése szerint amúgy a bank piaci értékének 3–8 százalékát veszítené el a felosztás révén, nem mellesleg több milliárd dollárba kerülne a lebonyolítása is.
A bankvezetés esélyeit javítja, hogy a többi nagyrészvényes közül még senki sem állt ki a Ping An felszólítása mellett. Ráadásul éppen most helyeznek át dollármilliárdokat a régióba, melynek továbbra is kulcsszerepet szánnak – hangsúlyozzák a központban. A hitelintézet emellett azonban a globális elérhetőségét is döntő fontosságúnak tartja, hogy Ázsia és a világ többi része közötti finanszírozási hídként pozicionálhassa magát.
A HSBC azzal is érvelt, hogy bár úgy tűnik, bevételei domináns forrása Ázsia, ám ennek nagy része valójában nyugati ügyfelekkel kötött üzletekből származik, amelyet a régióban könyvelnek el. A bank adózás előtti nyeresége Kínában tavaly 28 százalékkal, 3,3 milliárd dollárra nőtt, mivel a hitelezési üzletág 18 százalékkal bővült.
A helyi befektetőknek viszont meggyőződésévé vált, hogy a Bank of England nem védi a részvényesi érdekeket, különösen Ázsiában nem. Most már azt is követelik, hogy a Ping An helyet kapjon a HSBC igazgatótanácsában, ahol jelenleg egyetlen hongkongi sem ül, és csak egy kínai állampolgárságú tagja van, Rachel Duan, a General Electric korábbi vezetője. Persze a hongkongiak között is vannak óvatosabb befektetők, akik szerint a szétválás hosszabb távon veszélyeztetné a a bank pozícióját.
A HSBC részvényeivel körülbelül 10,6-szeres árfolyam-nyereség arányon kereskednek, ami jóval alacsonyabb, mint saját hongkongi leánybankjáé, amelynek papírjaival a Bloomberg szerint körülbelül 19-szeres szorzó mellett kereskednek. Amíg pedig ez így marad, a részvényesek megnyugvása sem várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.