Kevés szó esik mostanában a Kulcs-Soft részvényeiről, holott a börze Standard kategóriájában jegyzett cég 2021-ben 10 százalékkal, közel 2,2 milliárd forintra növelte árbevételét és 28 százalékkal, csaknem 800 millióra nettó nyereségét, ami a társaság osztalékpolitikáját ismerve – amely szerint a teljes nyereséget visszaosztják a részvényeseknek – annyit tesz, hogy az osztalék is éppen ilyen mértékben gyarapodott. A jelenlegi részvénykurzushoz képest mintegy 8 százalékos hozamot biztosító, részvényenként 132 forintos idei osztalékért egyébként még csütörtökig, azaz május 19-ig lehet megvenni a papírokat.
A cégvezetés néhány éve úgy döntött, hogy PR helyett inkább a munkatársak állandó képzésére, illetve bérfejlesztésére költ, nem véletlenül kapta meg idén a kkv-szektort szoftverekkel ellátó technológiai cég a Kincentrictől a Legjobb munkahely címet – kommentálta a hírapályt a VG-nek Szabó Ervin vezérigazgató.
Pedig a növekedés hosszabb távon egyértelműen kirajzolódik, a vállalat EBITDA-ja, amely tavaly lépte át először az 1 milliárd forintos álomhatárt, 2018-ban még 500 millió alatt volt. Ugyanez a trend látszik az egy munkavállalóra jutó árbevételnél is, amely 2021-ben egy év alatt 11 százalékkal, 29,6 millió forint fölé nőtt.
Szabó Ervin szerint a jövőben is fenntartható ez a dinamika, mivel egyrészt kis túlzással minden gazdasági jogszabályváltozás egyfajta növekedési motorként segíti a Kulcs-Soft eredményességét, másfelől viszonylag magas a belépési küszöb a szegmensbe. Egy új vállalatiszoftver-termékcsalád kifejlesztése alsó hangon 2-3 milliárd forintba kerül, a Kulcs-Soft viszont 30 éve működik a területen, és évi 200 milliós ráfordítással folyamatosan fejleszti termékeit.
Ezen túlmenően a társaság termékei és szolgáltatásai lefedik a kkv-k számára fontos négy részterületet, jelesül a bérgazdálkodást, a könyvelést, az online ügyvitelt, a számla- és készletgazdálkodást, valamint az egyéb szolgáltatásokat is. Hasonló termékportfólióval a konkurencia jellemzően nem rendelkezik – emeli ki a vezérigazgató.
Ráadásul a szektortársaknál még nem ment végbe az a generációváltás, amely a Kulcs-Softnál már a múlté, Szabó Ervin öt éve vette át az irányítást a cégalapító Kulcsár Tibortól. A staféta átadása az új nemzedéknek ugyanakkor mindig rizikót is hordoz, ha pedig egy-egy cég esetében még egy darabig elmarad, úgy végleg kifuthatnak az időből. Egy szó, mint száz, a Kulcs-Soft jelenlegi, 20 000 cégből álló ügyféltábora a teljes potenciális bázis 10 százalékát teszi ki. Ezek a kis és közepes méretű vállalkozások még csupán a digitalizáció startvonalára álltak fel – jegyezte meg a Kulcs-Soft működését irányító üzletember.
A vállalat mindemellett kidolgozott egy ügyfélbarát hibrid modellt is a kkv-k számára, amely a bérszámfejtők, könyvelők és a vállalati felhasználók által kezelt adatokat és alapfunkciókat a desktopon hagyja, ám egyidejűleg az online térben, illetve a felhőben is megvalósít többletszolgáltatásokat. Az egyik ilyen alkalmazás az ADATPONT nevű, amelyen keresztül a vezetők, cégtulajdonosok mobilon is valós időben ellenőrizhetik például a vállalkozás készletezését, kintlévőségét, illetve számlázását is. A NAV online számlaimport-megoldás pedig a NAV-hoz digitálisan eljuttatott számlaadatokat előfeldolgozást követően, öntanuló módon tölti vissza az ügyfél könyvelő- és ügyviteli rendszereibe. Végül a területi képviselők munkáját is támogatja egy harmadik online alkalmazás.
A Kulcs-Soft amúgy közvetlenül nincs kitéve az orosz–ukrán háború következményeinek. Ügyfelein keresztül persze nyilván érik majd kedvezőtlen hatások, de a cégvezetés szerint ez is csekély mértékű lehet. A fejlesztések eredményeként a vállalat csomagjait megvásárló kkv-knak az első – terméktámogatásra jogosító – évet követően most már több mint 90 százaléka megújítja a szerződését, míg korábban ez az arány csupán 80 százalékos volt.
Bezzeg a koronavírus-járvány alaposan próbára tette a fejlesztőket, hiszen ahányszor az operatív törzs kiállt a kamerák elé, az minden alkalommal új szoftverváltoztatást tett szükségessé. Két éve tavasszal 16 ezer cég otthonról történő működtetését kellett megoldaniuk néhány hónap alatt.
A menedzsment jelentős tőkepiaci tranzakcióra jelenleg nem készül, saját forrásból azonban kisebb akvizíciókat végrehajthatnak. Korábban saját részvényeikkel szálltak be egy szoftverfejlesztői képzést nyújtó vállalkozásba, ilyenre pedig a jövőben is sor kerülhet, hiszen a közgyűlés 100 ezer részvény hasonló célú felhasználására hatalmazta fel az igazgatóságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.