Erős hónapot tudhatnak maguk mögött a hazai alapkezelők, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) adatai szerint májusban ugyanis két százalékkal – 151 milliárd forinttal – ugrott meg a kezelés alatt álló összvagyon. A befektetők 47 milliárd forintot kötöttek le az eszközkezelőknél, a bővülés döntő részét így a hozamok szállították, azzal együtt is, hogy a fejlett és a feltörekvő piaci részvényindexek lényegében stagnáltak, a magyar börze pedig jelentősen alulteljesített. A devizapiacon a forint az euróhoz képest nagymértékben gyengült, a dollárral szemben pedig erősödött.
A friss beáramló tőke, a hozamok és a piaci árfolyammozgások eredőjeként a hónap végén a Bamosz-tagok összesen 7685 milliárd forintot kezeltek.
A legnagyobb, 43 milliárd forintos tőkebeáramlás a kötvényalapoknál történt, a legnagyobb tőkekiáramlást pedig a részvényalapoknál regisztrálta a Bamosz. Tőzsdei eszközeikből bő 9 milliárd forintot váltottak vissza a befektetők, ám ezt az árfolyamok ellensúlyozni tudták, így a kategória 770 milliárdos összvagyona érdemben nem változott. A kötvényportfóliók eszközértéke ezzel szemben 3,9 százalékkal, 1536 milliárdra ugrott meg.
A vegyes alapoktól 4,3 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok ezt át tudták billenteni, így a kategória vagyona 1 százalékkal, 1711 milliárd forintra nőtt a hónap során.
Az ingatlanalapokhoz a hónap során 10 milliárdnyi tőke érkezett, ami biztató, hiszen a múlt hónapban egy 2021. év eleje óta tartó trend szakadt meg, most pedig már jelentősebb tőke áramlott be. A hozamokra az ingatlanalapoknál természetesen most is lehetett számítani, amely tovább segítette a növekedést. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 2,2 százalékkal, 1738 milliárd forintra nőtt.
Megtörtént, amire már számítani lehetett az elmúlt pár hónap trendjét látva: már nem a pénzpiaci alapok számítottak a legkisebb kategóriának, hanem a tőkevédett alapok. A pénzpiaci alapokhoz közel hatmilliárdnyi tőke érkezett, amihez a hozamok is hozzá tudtak tenni. Összességében 21,9 százalékos a vagyonnövekedés, ami messze a legnagyobb érték a kategóriák között. Május végén 37 milliárd forintot tartottak ilyen eszközökben, míg a tőkevédett alapok a 600 millió beérkező friss pénz dacára is fél százalékkal, 34 milliárdra zsugorodtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.