BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kínai részvénypiac lehet a befutó

A világ legtöbb országában a covid-járvány kirobbanását követően monetáris és fiskális pénzesővel igyekeztek stimulálni a gazdaságot. A járványügyi lezárások alatt a fogyasztók csak korlátozottan költötték el jövedelmüket, felhalmozódtak a megtakarítások és az alacsony kamatkörnyezet is fűtötte a hitelezést. A lakosság átoltottságának növekedésével és a gyengébb tüneteket okozó vírusvariánsok térhódításával lehetővé vált a teljes gazdasági nyitás, így kétévnyi visszafogott fogyasztói kereslet zúdult a világpiacra, komoly munkaerőhiánnyal párosulva, majd az orosz-ukrán háború okozta nyersanyaghiány tovább erősítette az inflációs nyomást. A jegybankok agresszív monetáris szigorral léptek fel, és igyekeznek megfékezni az árromlást, akár a recesszió bevállalásának árán is. 

De nem minden ország járja a szigorítás útját. Kínában éppen lazít a jegybank, és a kormányzat is gazdaságélénkítő intézkedéseket tervez. Az ázsiai ország különutas politikát folytat, és nem csupán az újonnan kialakuló geopolitikai térben, hanem gazdasági szempontból is. Tény, hogy a fejlett országokéhoz képest a kínai gazdaságirányításnak nagyobb a mozgástere. Kína kontroll alatt tartja a devizáját, és kézivezérléssel igyekszik balanszírozni az infláció versus gazdasági lassulás között. 

A kínai részvénypiacok teljesítménye idén a második negyedévben elszakadt a nemzetközi trendtől, viszont a leváláshoz egy sor országspecifikus kockázatnak is mérséklődnie kellett. 

Javult a szabályozói környezet, a kínai kormányzat puhított a korábbi álláspontján, amely szerint adatvédelmi és nemzetbiztonsági aggályok miatt szinte ellehetetlenítették a kínai részvények amerikai tőzsdei bevezetését. A technológiai óriáscégeket megcélzó monopolellenes intézkedések is lazultak, sőt a kínai kormányzat kifejezetten békülékenynek mutatkozik a szektorral szemben.

A korábbi szigorú szabályozás miatt szétütött kínai részvénypiac kifejezetten olcsónak mutatkozik, és sokkal kedvezőbb értékeltségi szintekről indította az idei évet, mint a dot-com buborék időszakának közelébe dráguló némelyik amerikai szektor. Nem véletlen, hogy az általános medvepiaci környezetben a kínai részvénypiaci sztori egyre inkább fókuszba kerül, de a kockázatokat sem lehet szem elől téveszteni. A kínai ingatlanpiac komoly fizetési problémákkal küzd, nem véletlenül lazít a monetáris politika. De az is kérdőjeles, hogy egy elhúzódó vagy mélyebb világgazdasági visszaesés esetén tartósan elszakadhat-e bármely befektetés a globális trendtől? 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.