Júniusban a Fed bizonyította, hogy árgus szemmel figyel minden egyes havi inflációs adatot
– írta Andrew Hollenhorst, a Citigroup vezető elemzője ügyfeleknek szóló jegyzetében.
Ezért most arra számítunk, hogy 100 bázispontos kamatemelésről határoz július végi ülésen
– tette hozzá.
Ha az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve valóban 2,5 százalék és 2,75 százalék közé helyezné az irányadó kamatlábat, akkor ez lenne az első ilyen mértékű kamatemelés azóta, hogy a Fed 1994-ben elkezdte bejelenteni az alapkamatláb mozgását.
A lépés azonban adekvát lenne, hiszen az is idén júniusban fordult elő először 1981 decembere óta, hogy a fogyasztói árindex 9,1 százalékkal emelkedett éves bázison. A Wall Street-i elemzői konszenzus egyébként jelenleg 28 százalékos esélyt ad a megaméretű kamatemelésre a Fed július 26-27-i ülésén.
Jerome Powell, a Fed elnöke egyébként korábban júliusra 50 vagy 75 bázispontos emelést valószínűsített, ám ez még a júniusi inflációs jelentés előtt történt, amely a szakértők szerint egybehangzóan rossz volt, és újfent ráirányította a figyelmet, hogy mennyire erős még mindig az inflációs nyomás a gazdaságban.
Nincs persze irigylésre méltó helyzetben az amerikai központi bank,
hiszen a fogyasztói kereslet lehűtésével igyekszik az inflációt a 2 százalékos célhoz közelíteni, ám anélkül, hogy ha akaratlanul is, de recesszióba rántaná a gazdaságot.
Powell ugyan elismerte a recesszió kockázatát, de hangsúlyozta, hogy a Fed számára fontosabb az infláció megszelídítése, még akkor is, ha gazdasági visszaesés következik be.
Túl messzire mennénk? Természetesen van kockázat
– mondta Powell nemrég.
A nagyobb hiba viszont az lenne, ha nem sikerülne helyreállítani az árstabilitást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.