Minden korábbinál bőkezűbben jutalmazták részvényeseiket a legnagyobb tőzsdei cégek világszerte, a második negyedévben kifizetett osztaléktömeg új történelmi csúcsra, 544,8 milliárd dollárra nőtt a Janus Henderson alapkezelő legfrissebb adatai szerint.
Az erős negyedéves adatok tükrében – a szaporodó gazdasági nehézségek dacára – a vagyonkezelő némileg feljebb srófolta az egész éves kilátásokat is, és 1,56 ezermilliárd dolláros kifizetést prognosztizál. Ez 2021-hez képest 5,8 százalékos bővülés és egyben új rekord lenne.
A legutóbbi, májusi kitekintésében még húszmilliárd dollárral szerényebb osztaléktömeg szerepelt.
Az erősödő inflációs nyomás és az emelkedő hozamkörnyezet, valamint a recessziós félelmek és az Európában dúló háború dacára idén eddig alapvetően erős eredményeket szállítanak a cégek – még ha részvényárfolyamukat megtépázta is a borús piaci széljárás –, így globálisan 11 százalékkal emelkedett a kifizetett vállalati osztaléktömeg a tavalyihoz képest.
A pandémiát követő helyreállás rendkívül széles körű volt április és május között, ezt jelzi, hogy az 1200 legnagyobb tőzsdei vállalat 94 százaléka emelte vagy legalább szinten tartotta a kifizetett összeget.
Főként az olajipari és pénzügyi vállalatok nyitották szélesebbre a pénztárcájukat, a két szektor felelős a növekedés négyötödéért.
Bőkezűnek bizonyultak a járműgyártók és a tartós fogyasztási cikkek gyártói is, a távközlési szektor képviselői azonban szűkmarkúbbá váltak. Ebben jókora szerepe volt az AT&T-nek, az amerikai kommunikációs társaság ugyanis az időszakban felére vágta vissza a negyedéves osztalékát.
Az egyes régiókat tekintve Európa és az Egyesült Királyság volt a növekedés motorja, ahol 15, illetve 33 százalékkal ugrottak meg a részvényesi juttatások. A feltörekvő piacokon tevékenykedő társaságok körében is bő ötödével emelkedtek a kifizetések, egyedül Japánban regisztrált a Janus Henderson 7,7 százalékos visszaesést. Az Egyesült Államokban ugyan az átlag alatti, 8,3 százalékos volt a bővülés, azonban ez is elég volt ahhoz, hogy a helyi vállalati szektor újabb csúcsot döntsön. Rekordszintű osztalékot osztottak vissza részvényeseiknek a kanadai, a holland és a svájci cégek is.
A legbőkezűbb vállalatok listájának élére a brazil állami olajipari óriás, a Petrobras került, amelynek az elmúlt években még a top 10-be sem sikerült beverekednie magát. A tavalyi éllovas Samsung ugyanakkor még az első húsz között sem szerepel. A dobogó alsóbb fokait viszont tavalyhoz hasonlóan most is a svájci élelmiszeripari giga, a Nestlé és a Rio Tinto bányacég bérelte ki.
A vezető kínai mobilszolgáltató, a hagyományosan jó osztalékfizető China Mobile Limited a negyedik helyre futott be, megelőzve a Mercedes-Benz csoportot. Európa különösen jól pozicionált az élmezőnyben, a német autóipari konszern és a Nestlé mellett a BNP Paribas, az Allianz és a Sanofi is tagja az első tíz mezőnyének. Az amerikai cégek közül ezúttal csak a Microsoft tudta beverekedni magát a leggálánsabb vállalok elitjébe. A top 10-ben szereplő cégek összesen csaknem 62 milliárd dollárt utaltak részvényeseiknek a június végén lezárt negyedévben, ez a globális kifizetések 11 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.