Kitettek magukért júliusban a hazai alapkezelők, a szektor összvagyona 2,9 százalékos emelkedéssel új mindenkori csúcsra, 7976 milliárd forintra hízott a múlt hónap végére – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) friss adataiból.
A 224 milliárdos bővülést nagyrészt a megugró piaci árfolyamoknak eredményezték, amelyek 152 milliárd forinttal gyarapították a befektetési alapokban fialtatott megtakarításokat. A befektetők ezúttal kevésbé voltak aktívak, a júniusi összeg mindössze felét, 72,4 milliárd forint friss tőkét vittek a portfóliómenedzserekhez.
Fantáziájukat ezúttal leginkább az alacsony rizikójú termékek mozgatták meg, a kötvényalapokban 78 milliárd, a pénzpiaci eszközökbe pedig további csaknem 21 milliárd forintot pakoltak. A kötvények között különösen a rövid lejáratú papírokat keresték, ezek hazai változataiba 34 milliárdot fektettek. Mellettük az abszolút hozamú alapokba érkezett kisebb – 2,3 milliárdos – friss befektetés.
A fentiekkel szemben meglehetősen gyenge értékesítéssel zárták az időszakot a részvény-, vegyes és ingatlanalapok is. A tőzsdei kitettséget adó kategóriából bő 11 milliárd forintot, a vegyes eszközökből pedig közel másfél milliárd forintot váltottak vissza. A legtöbb befektetést kezelő ingatlanalapok ötmilliárd forintot meghaladó tőkekiáramlást könyvelhettek el. Az árupiaci termékekből egymilliárd, a származtatott alapokból 700 millió forint távozott az időszakban.
Az idén rendkívül hullámzó piaci mozgások ezúttal az alapkezelők malmára hajtották a vizet, szinte az összes kategória árfolyam-emelkedést regisztrálhatott múlt hónapban. A tőzsdei árfolyamok felpattanásával a számottevő pénzkivonás dacára is csaknem 7 százalékkal gyarapodott a részvényalapok vagyona, a hó végi 761 milliárd forintos állomány azonban még így is messzire van a tavaly év végi, 871 milliárdos csúcstól. A bőkezű hozamok a vegyes eszközöknél is kompenzálni tudták az apadó tőkét, a szegmens vagyona 2,6 százalékkal lett több a hónap folyamán.
A részvényekhez hasonló mértékű bővülésen vannak túl a kötvényalapok is, a jelentős tőkebeáramlás mellett a hozamok itt mintegy 30 milliárd forinttal segítettek be.
Az ingatlanalapok utóbbi hónapokban látható dinamikus növekedését valamelyest fékezte a kategória méretéhet képest csekély tőkekivonás, így ezúttal mindössze fél százalékkal gyarapodott a legnagyobb kategória eszközértéke.
Az apró méretű árupiaci alapok egy százalékkal növelték vagyonukat a kedvezően alakuló hozamoknak betudhatóan, a pénzpiaci termékek összesített értékét pedig ugyanakkor szinte teljes egészében a nagy léptékű forrásbevonás dobta meg csaknem 40 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.