Az AbbVie 2013-ban vált ki az Abbottból, biogyógyszer-vállalatot hozva létre. Kulcsgyógyszerük, a Humira a világ legnagyobb bevételt generáló orvossága, amelynek az értékesítései 2021-ben meghaladták a 20 milliárd dollárt. A Humira bioszimiláris versenytársai 2023-ban érkezhetnek az amerikai piacra, Európában azonban már 2018 óta jelen vannak. Mindez nyomás alatt tartotta az árfolyamot az elmúlt években, sokan ugyanis megkérdőjelezték, hogy a cég képes lehet-e ellensúlyozni egy ilyen potenciális bevételkiesést.
A kételyek ellenére most úgy látszik, az AbbVie hármas alapon álló stratégiája kisegítheti a vállalatot és új lendületet adhat az értékesítéseknek. A neurológiai irányt az Allegan 2020-as akvizíciója hozta be a már korábban partnerségeken keresztül működtetett hemato-onkológia és immunológiai divízió mellett. A Skyrizit nemrég hagyták jóvá az arthritis psoriatica kezelésére, a szájon át szedhető Rinvoqot ekcémás és psoriasisos betegek gyógyítására használhatják ismét, miután a korábban felmerült kockázatokat feltüntették a dobozon.
A Richter és az AbbVie 15 éve működik együtt központi idegrendszeri projektekben, ideértve a globális méretekben bevezetett cariprazine hatóanyagú készítményeket. Az idén márciusban jelentették be, hogy új közös fejlesztési és licencszerződést kötnek olyan innovatív dopaminreceptor-modulátorok kutatására, fejlesztésére és értékesítésére, amelyek neuropszichiátriai betegségek kezelésére lehetnek alkalmasak.
A capirazine hatóanyag, amelyet az Egyesült Államokban a Vraylar márkanév alatt forgalmazzák, esetén várhatóan még az idén kiderül, hogy eredményre vezetnek-e a jelenleg is zajló klinikai vizsgálatok, amelyek alapján a készítmény alkalmazhatósága egy újabb indikációra (major depresszió, MDD) is kiterjeszthető lenne. Az AbbVie alelnöke úgy fogalmazott, hogy az MDD-ben szenvedők körülbelül 50 százalékában csak a gyógyszer-kombináció hoz eredményt, ez pedig újabb piaci lehetőséget jelent az olyan atípusos antipszichotikumok számára, mint a Vraylar.
Az év második felében a szakértők más örvendetes hírre is számítanak az AbbVie-től az immunológia területén. Az AbbVie ugyanis a Roche és a Regeneron gyógyszercéggel együtt piacvezető lehet az időskori makuladegeneráció elleni küzdelemben is. A makuladegeneráció a szem ideghártyáját, a sárgafoltot károsítja. A betegség gyakorisága a társadalom öregedésével nő. A fejlett országokban ez okozza az ötven éven felüliek vakságának legnagyobb részét. Az Egyesült Államokban és hat vezető fejlett gazdaságban tíz év alatt a korábban 7,3 milliárd dollárra becsült piac a GlobalData előrejelzése szerint 22,8 milliárdosra bővülhet 2031-re. A piacot jelenleg a Regeneron készítménye vezeti, de az új génterápiára épülő gyógyítási módok gyorsan átalakíthatják a fenti cégek, így az AbbVie bevételi struktúráját is.
A vállalat negyedévente fizet stabilan osztalékot, éves négyszázalékos hozama a Bloomberg konszenzusos várakozása szerint néhány éven belül legalább a korábbi 5,6 százalék fölé emelkedhet.
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel, és azt a PFN Prestige Financial Zrt. az Erste Befektetési Zrt. közvetítőjeként készítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.