A rendkívüli volatilitást és bizonytalanságot hozó idei első fél évben 18 ezermilliárd dollár égett el a globális tőkepiacokon – derül ki a tőzsdeüzemeltetőket és elszámolóházakat tömörítő Tőzsdék Világszövetsége (WFE) friss tanulmányából.
A tőzsdeszövetség adatai szerint tavaly év vége óta világszerte 15 százalékkal erodálódott a tőzsdék kapitalizációja, a tőzsdén jegyzett vállalatok piaci összértéke ezzel 106 ezermilliárd dollár alá süllyedt június végére. Az orosz–ukrán háború, a kibontakozó energiaválság, valamint az egyre romló gazdasági kilátások és az elszálló inflációt megfékezni szándékozó jegybanki kamatemelések egyaránt fokozták a piaci volatilitást és a bizonytalanságokat.
A növekedési kilátások már azelőtt visszafogottak voltak, hogy az ukrajnai háború nagyobb zavarokat okozott volna az energia- és nyersanyagpiacokon. Mindez a világjárványból való kilábalással még küszködő gazdaságokkal együtt igazi vihart keltett, amely keményen megrázta a GDP-növekedési kilátásokat
– hangsúlyozta Nandini Sukumar, a WFE vezérigazgatója.
A piaci exodus megnövekedett forgalommal párosult, az egy évvel korábbihoz képest mintegy 7 százalékkal nagyobb volumenben, 83,3 ezermilliárd dollár értékben cseréltek gazdát a papírok. Leginkább az amerikai befektetők aktivizálták magukat a megugró piaci hullámokat látva, a tavalyinál 16 százalékkal több pénzt forgattak meg a parketten.
Az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát magában foglaló EMEA-térségben 7 százalékos bővülést regisztrált a WFE, míg az ázsiai és csendes-óceániai térségben 6 százalékkal zsugorodott a kereskedési volumen.
A kisbefektetők körében is nagy népszerűségnek örvendő, az elmúlt években gombamód szaporodó tőzsdén kereskedett alapok (ETF) piaca a hagyományos részvényekénél sokkal inkább felpezsdült. Negyven százalékkal szökött fel az ügyletek összértéke, 20,1 ezermilliárd dollár volt az összforgalom. Az elérhető termékek száma újabb 5 százalékkal nőtt, ezzel már több mint 8 ezer ilyen termékből válogathatnak a befektetők.
Az árfolyamveszteségüket számlálgató befektetők mellett az időszak nagy vesztesei a tőkeinjekcióra váró, tőzsdére igyekvő cégek is, a borús kilátások és a szaporodó kockázatok révén lényegében befagyott az IPO-piac.
A WFE adatai szerint éves alapon felére zuhant az elsődleges új kibocsátások száma, a 670 parkettre érkező tőzsdeújoncnak pedig 90 milliárd dollárnyi befektetésen kellett megosztoznia, ami csupán harmada a tavalyi forrásbevonásnak. Az átlagos IPO-méret ezzel párhuzamosan 136 millió dollárra esett vissza a korábbi 168 milliós szintről.
A friss befektetői források zöme ázsiai cégeknél landolt, amelyek 73 milliárd dollárt gyűjtöttek.
Ebből a koreai börzére januárban belépő, akkumulátorgyártó LG Energy Solutions egymaga 10,6 milliárd, a Sanghajban bemutatkozó China Mobile pedig 8,2 milliárd dollárt szívott fel, a maradék 428 ázsiai vállalatra mintegy 55 milliárd dollár jutott. Amerikában 82 elsődleges kibocsátás során 8 milliárd, az EMEA-térségben debütáló 158 cég pedig valamivel kevesebb, mint 10 milliárd dollár tőkéhez jutott részvényeinek értékesítésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.