Kelet-Közép-Európa meghatározó indexe a CETOP, mely a 24 legnagyobb piaci kapitalizációjú és forgalmú régiós vállalatot tartalmazza. A régiós tőzsdék (magyar, lengyel, cseh, román, horvát, szlovén) részvénykosara az év eleje óta markánsan alulteljesítő az 50 legnagyobb nyugat-európai vállalatot lefedő indexszel szemben.
A CETOP csaknem 20 százalékos árfolyamvesztése több mint 8 százalékkal haladja meg a Euro Stoxx 50 értékcsökkenését, ami nagymértékben annak tudható be, hogy az ukrán–orosz háború negatív hatásai a térségben érezhetők a leginkább. A régiós országok közül a bukaresti értéktőzsde teljesítménye tartózkodik egyedüliként pozitív tartományban (plusz 3 százalék), míg a varsói és a budapesti tőzsde egyaránt két számjegyű veszteséget halmozott fel. Az országspecifikus hatások széles spektrumon mozognak, hiszen az energiaellátottság, a hozzáférés az Európai Unió forrásaihoz, a jegybanki folyamatok, valamint a külön- és extraadók eltérő módon jelennek meg és hatnak a helyi vállalatokra. Az év eleje óta tapasztalt részvénypiaci mozgások, azonban historikusan is kedvező értékeltségi szinteket eredményeztek. További pozitívum a CETOP-pal kapcsolatosan, hogy kiemelkedően magas, több mint 40 százalék a pénzügyi szektor aránya az indexen belül, így az eurózónához mérten magasabb régiós alapkamatszint növelheti a bankszektor profitabilitását. Csaknem 20 százalékos súllyal szerepelnek az energiaszektorban tevékenykedő vállalatok, amelyekre a nyersanyagárak megugrása hat pozitívan. Ezt a kedvező képet támasztják alá az Erste Group és a Mol negyedéves gyorsjelentéseiből kiolvasható adatok is a régióról: az emelkedő kamatkörnyezet és a bővülő hitelezés a marzsokra hatott pozitívan, a régióban meghatározó bank nettó eredménye az egymilliárd eurót is meghaladta az első fél évben.
A Mol második negyedévben elért, 484 milliárd forintos eredményénél fontosabb, hogy az első fél év után a menedzsment optimistább lett, és a korábbihoz képest pozitív irányba módosított az előrejelzésén. Az eddig várt 2,8 milliárd dollár körüli EBITDA-val szemben már 3,3 milliárd dolláros eredményre számítanak. A régióban természetesen negatív irányba mutató kockázatok is jelen vannak, hiszen a háborún túl a recessziós félelmek és a növekvő energiaárak okozta sokk hatásai is nehezen kalkulálhatók.
A CETOP és Euro Stoxx 50 index egymáshoz viszonyított teljesítményére szintén hatással lehet, hogy több leminősítés is érkezett a nyugat-európai országok részvénypiacaival kapcsolatban. Ezek közül érdemes kiemelni, hogy a UBS stratégái semlegesre módosították az olasz és a német részvények értékelését, továbbá a Bank of America elemzése szintén rontott az európai részvények kilátásán, amely az eddigi semleges értékelésről negatívra módosult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.