Az Európai Központi Bank (EKB) több döntéshozója szerint is eljött az ideje annak, hogy a szeptemberi kamatdöntés során a 75 bázispontos emelés is napirendre kerüljön, a recessziós félelmek ellenére is – tudta meg öt, a folyamatra közvetlen közelről rálátó forrástól a Reuters.
Az EKB legutóbbi, 50 bázispontos emelése is már hangsúlyváltást jelzett az európai jegybank részéről, és a piac a következő, szeptember 8-i ülésen is hasonlóan erőteljes lépést vár, miután az eurózónában a drágulás éves szinten a 10 százalékot közelíti, és nem várható, hogy a következő hónapokban tetőzni fog. Bár nyilvánosan egyetlen döntéshozó sem vetette fel a 75 bázispontos emelés lehetőségét,
az egyre rosszabb inflációs kilátások és az amerikai Fed egymást követő, hasonlóan agresszív lépései erősítik a kérdés felvetésének szükségességét.
A héten Németországból több jelzés is érkezett az EKB irányába arról, hogy a jegybanktól azt várják: szálljon szembe keményen az inflációval. A gyenge euró többet árt a német gazdaságnak, mint amennyit használ – figyelmeztette például olvasóit és az EKB-t a világszerte legszélesebb körben forgalmazott német lap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Az egyik megszólaltatott tisztviselő, aki névtelenül nyilatkozott a Reutersnak, elmondta, hogy bár nem szükségszerű, hogy támogatná a lépést, nem lát olyan okot, mely az ellen szólna, hogy legalább megvitassák a kérdést.
Noha a 75 bázispontos emelés továbbra is valószínűtlen a déli államok ellenkezése miatt, már a kérdés felvetése is jelzi, hogy egyre inkább a monetáris héják felé billen a mérleg az EKB-n belül
és az 50 bázispontos emelés esélyeit is növeli. Isabel Schnabel, az infláció elleni fellépés terén határozottabb fellépést sürgető döntéshozók egyike a múlt héten arról beszélt, hogy az inflációs kilátások nem változtak alapvetően a legutóbbi gyűlés óta, amit sokan úgy értelmeztek, hogy újabb 50 bázispontos emelés mellett érvel.
Az eurózónában a múlt hónapban a drágulás éves üteme elérte a 8,9 százalékot, ami több mint négyszerese az EKB által megfogalmazott céloknak, de ami még inkább aggodalomra adhat okot, az az, hogy az élelmiszer és energiaárak nélkül számolt mutató is több mint kétszerese a hivatalos célnak. Ugyanakkor a szeptemberi kamatdöntés előtt a bank 25 fős kormányzótanácsa még szembesül majd az augusztusi adatokkal is.
Egy másik döntéshozó arról beszélt, hogy a drágulás egyre szélesebb kört érint és a másodlagos hatások is egyre nyilvánvalóbbak, sőt a kilátások sokkal rosszabbak lettek, mint júniusban voltak, ezért érdemes lenne legalább megvitatni a 75 bázispontos kamatemelést.
A piacok szeptemberre 50 bázispontos, az év során hátralevő két ülésen pedig további, összesen 75 bázispontos emelést valószínűsítenek.
A hírügynökségnek nyilatkozó harmadik döntéshozó szerint az 50 bázispont a minimum, de erős érvek szólnak amellett is, hogy már szeptemberben 75 bázispontos emelésre kerüljön sor. Az agresszív fellépés szükségességét nem homályosítja el az eurózóna közelgő recessziója sem, különösen, hogy az Atlanti-óceán másik partján is hasonló hangot ütöttek meg a jegybankárok az elmúlt időszakban.
Ugyancsak 50-75 bázispontos emelés várható a Federal Reserve szeptember 20–21-ei ülésén. Ezen a várakozáson nem változtatott Jerome Powell pénteki Jackson Hole-i beszéde, de a dollár megfordította korábbi gyengülését az euróval szemben, sőt a paritást is újra áttörte, és délután negyed 6-kor egy dollár hajszállal megint többet ért a devizapiacon, mint egy euró.
Noha az euróövezeti kamatemelések tovább súlyosbíthatják a már amúgy is borítékolt recessziót, és az ilyet lépő jegybankárokat gyakran kritizálják, Európa jelenlegi helyzete különleges. Igaz, hogy az energiaárak emelkedése ellen a monetáris politika nem túl hatékony, ám ha az euró tovább gyengül, az a dollárban denominált energiaárakat is növelheti az egyik megszólaló szerint. Ráadásul a késlekedés miatt elszabadulhatnak az inflációs várakozások is, ami aztán még durvább közbelépést igényel, ezért a negyedik megszólaló szerint a késlekedés kockázata a nagyobb.
A magas gázárak miatt termelésüket visszafogó iparágak pedig hiányt okozhatnak, ami tovább élénkítheti az inflációt, igaz, a várható recesszió valamelyest visszafoghatja a drágulást, segítve ezzel az EKB dolgát. Egyelőre még a hosszabb távú várakozások a 2 százalékos cél körül vannak, azonban már annak is vannak jelei, hogy lassan eleresztik ezt a horgonyt és elindulnak felfelé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.