Megtorpant a háztartások értékpapírvagyonának gyarapodása a nyár elején. A lakosság különböző befektetési termékekben fialó megtakarításainak összértéke június végén 16 139 milliárd forint volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint, ami 13 milliárd forintos csökkenés a májusi, mindenkori csúcshoz képest.
A kisbefektetők az előző hónapokhoz képest lényegesen kisebb, 84 milliárd forintnyi megtakarítást fektettek be, ennél viszont jóval többet buktak a hónap során szeszélyesen mozgó eszközárfolyamokon.
Utóbbi közel 97 milliárdos veszteséget okozott az értékpapírszámláikon. Nagyobb mínuszt csupán egyszer, az orosz-ukrán háború februári kirobbanásakor regisztrált az MNB az elmúlt két év során.
Leginkább a kötvényekből táraztak ki a háztartások, ahonnan 100 milliárd forintot váltottak vissza. A lakosság júniusban így 10 198 milliárd forinttal járult hozzá az államadósság finanszírozásához. A kitárazás vesztesei a hosszú lejáratú forintos állampapírok voltak, az itteni kitettségüket 136 milliárd forinttal csökkentették a kisbefektetők, akik az emelkedő hozamok és a gyengülő forint mellett nagyobb tételben vásároltak rövid (egy évnél nem hosszabb) lejáratú, illetve devizában jegyzett kötvényeket. Előbbiből 22, utóbbiból 15 milliárd forintot pakoltak.
A befektetési alapokban lévő vagyon továbbra is szépen gyarapodik, a háztartások közel másfél százalékkal, 4766 milliárd forintra növelték a portfóliómenedzserekre bízott vagyonukat. Mindez szépen hangzik, ám közelebbről vizsgálva az látszik, hogy a bővülés teljes egészében a befektetett, közel 131 milliárd forintnyi friss tőkének köszönhető, a hozamok ugyanis 63 milliárd forinttal erodálták a számlaegyenlegeket.
A továbbra is rendkívül volatilis környezetben maradtak a tőzsdeparketten a lakossági befektetők, akik újabb 51 milliárd forintot pakoltak magyar részvényekbe. A tőkeinjekció jól is jött, mivel a leforduló részvényárfolyamokon 32 milliárd forint árfolyamveszteséget könyvelhettek el. A háztartások kezében lévő hazai részvényállomány összértéke mindezek eredőjeként 1,7 százalékkal – 17 milliárd forinttal – a 1087 milliárd forintra hízott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.