A magyar részvénypiac befektetői korántsem lehetnek elégedettek a hazai blue chipek idei teljesítményével, de nagyító alá véve a régiós börzeindexeket, már jóval árnyaltabb a kép: a BUX 19 százalékkal toporog év eleji szintje alatt, a térségben azonban akad példa majd dupla ekkora leolvadásra is. A lengyel WIG 20 indexről van szó, a mutató 36 százalékkal csökkent az év eleje óta, míg például a prágai PX kéz a kézben jár a budapestivel, ott is 19 százalékos a mínusz.
De mi lehet a gond a lengyel részvényekkel? A sztori a térség tőkepiacára ritkábban koncentráló Bloombergnek is szemet szúrt, az apropót a WIG 20 jelentős, 11 százalékos augusztusi zuhanása szolgáltatta. A lejtmenetben azóta sincs pihenő, szerdán újabb éves mélypontot ütött az index 1460 ponton. A hírügynökség 92 globális részvényindexet követ, a 36 százalékos idei mélyrepülés pedig a legnagyobb közülük. Ez azt jelenti, hogy
a lengyel piac a 2008-as válság óta a legrosszabb teljesítményét nyújtja, a részvényekkel pedig mindenkori rekordalacsony értékeltségi mutatók mellett kereskednek.
Az indextagok közül csupán egy kibocsátó, a JSW papírjainak az árfolyama nőtt – nem éppen a modern időket idézi, hogy a Jastrzebska Spólka Weglowa szénbányászati társaság az üdítő kivétel –, 13 százalékos pluszban van.
A WIG 20 múlt havi lejtmenetét a PGE áramtermelő részvényei vezették, 30 százaléknyi olvadt ki a társaság piaci kapitalizációjából, ami az energiaválság közepette is kiugróan magas. A PGE széntüzeléses erőműveket működtet, a szén árának növekedése pedig (az árupiaci jegyzésárak 175 százalékkal emelkedtek december vége óta) erősen csökkenti a marzsokat, mivel az áramárak nagyrészt hosszabb távú szerződésekben vannak rögzítve.
Közben az állam igyekszik a magas áramáraktól valahogy megvédeni a lakossági és a kulcsfontosságú vállalati fogyasztókat, ez a bizonytalanság pedig még inkább távol tartja a befektetőket a közműszolgáltatók, köztük a PGE részvényeitől.
A WIG 20 esésében a bankpapírok is ludasak, a szektor a jelzáloghitel-moratórium terhét nyögi. Így az sem meglepő, hogy
a WIG 20 vállalatoktól idénre várható össznyereségnek mindössze 5,8-szerese az indexbe sorolt cégek jelenlegi részvénypiaci kapitalizációja,
ilyen alacsony hazai P/E-mutatót pedig nem láttak a lengyelek 1994–1995 óta, amikor 605 ponton érte el mindenkori mélypontját a WIG 20.
Ha az árfolyamon nem, legalább a kilátásokon javíthatna a makrogazdasági összkép. De ez most nagyon borús a szomszédos Ukrajnában dúló háború miatt, és ezt még tetézi az augusztusban évi 16,1 százalékra, 1996 óta nem látott szintre felszökő infláció is . A gazdaságra lassulás és technikai recesszió vár az ország fő kereskedelmi partnerei – az uniós országok – részéről visszaeső kereslet miatt.
A hírügynökség Rafa Janczyket, a TFI Allianz Polska alapkezelőjét szólaltatta meg a kilátásokról, aki egyelőre nem vár részvényár-emelkedést hazája tőzsdéjén. Addig biztosan nem – mondta –, amíg a befektetők nem kapnak pontos képet arról, hogyan vészeli át a kontinens az idei téli energiaválságot.
További kockázat a tőzsdén jegyzett vállalatok piacán a túlzó állami beavatkozás, illetve az el-elmaradó lakossági kereslet a részvényekre: a magánbefektetők a jelenlegi kamatkörnyezetben az állampapírokat és a bankbetéteket favorizálják.
Nélkülük pedig kérdés, erőre kap-e a többi között a nálunk cipőiről és kiegészítőiről ismert, kiskereskedelmi üzlethálózatot működtető CCC az idén 68 százalékos mínuszából, vagy az OTP-vel együtt eső mBank és a PKO Bank a lefeleződésből, a 2020-as bevezetése óta stabilan gyengélkedő – lengyel eBayként vagy Amazonként jellemzett – Allegro a 38 százalékos idei zakóból, vagy a 23 százalékot leadó, nemrégiben a Mollal közös üzletben részes Orlen.
A lengyel bankok az európai szektortársaikhoz képest külön kockázatot is futnak, ez pedig az évek óta húzódó svájci frankhitelezéshez kapcsolódó jogi eljárás – mondott egy példát a VG-nek Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója a lengyel tőkepiac sok-sok tényezője közül, amely a drámai alulteljesítést magyarázhatja. Mint ahogy szerepet játszik az is, hogy a WIG 20 valódi indexnek tekinthető, a PX és a BUX kevésbé: a lengyel sokkal diverzifikáltabb, likvidebb, míg a cseh és a magyar jóval koncentráltabb, néhány nagyobb kapitalizációjú társaság több mint 90 százalékos súllyal szerepel az indexben.
A szakember szerint a térség részvényindexeit, illetve árfolyamait érdemes euróban is összevetni: e szerint a prágai PX stagnálást mutat idén, a BUX 26 százalékkal csökken, míg a WIG 32 százalékkal.
De a régió így is, úgy is alulteljesítő, ez nem vitás
– állapította meg Gyurcsik Attila, ennek elsődleges oka pedig az orosz–ukrán háború és annak közelsége.
Visszatérve a lengyel piacra, a jelenlegi árazások alapján a háború véget értével roppant olcsón találhatnak rá az ottani részvénypiacra a befektetők – mondta Gyurcsik Attila. Az Accorde vezérigazgatója szerint annak is előbb-utóbb meg kell jelennie a lengyel piaccal kapcsolatos befektetői szentimentben, hogy az energiaellátása sokkal kevésbé függ Oroszországtól, mint például Magyarországé. S arról sem szabad megfeledkezni, hogy a Lengyelországba menekült ukránok milliói enyhíthetnek az ottani munkaerőpiac feszességén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.