BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stabilizálódik a réz piaca

A globális makroökonómiai képet továbbra is a recessziós félelmek határozzák meg.

A réz árfolyama a stabilizálódás jeleit mutatja annak ellenére, hogy a Kínához köthető nyersanyagok zöme negatív trendbe került. Ez a folyamat jellemzi a réz mellett a gyapjú és most már az olaj kurzusát is: a WTI és a Brent árfolyama a múlt szerdán süllyedt az ellenállási szintje alá. Kína kitart a Coviddal szembeni zéró tolerancia elve mellett, ezért újabb lezárások vannak több régióban is, korlátozás alá került 300 millió ember, ők a kínai GDP egynegyedét adják.

Chilean miner Juan Bugueno places explosives inside the Kiara copper mine, 136 km south of Antofagasta, Chile, after work, on June 22, 2021. - The increase in the price of copper, that overpassed 10, 000 dollars the ton, boosted by the demand from China and the "green" post-pandemic reactivation plan, gave rise to Chilean small mining, while large companies operate at full speed.
Fotó: Glenn Arcos / AFP

A globális makroökonómiai képet továbbra is a recessziós félelmek határozzák meg, ezért feltűnő, hogy a múlt héten 3,36 dolláros fontonkénti szintnél újabb támaszra talált a réz árfolyama. Ennek fő oka, hogy a kitermelők nehezen tudják teljesíteni a vállalásaikat. Chile – a legnagyobb kitermelő – exportja 19 havi mélyponton van az országban bevezetett vízkorlátozások miatt, eközben a kínai kereslet meglepetésre az erősödés jeleit mutatja.

Az európai energiaválság nyomán feléledő új karbonsemlegességi fókusz ráadásul nemcsak Európában, hanem az egész világon – beleértve Kínát is – továbbra is fenntartja a hosszú távú emelkedő trendet a réz árfolyamában.

A rövid távú kilátások viszont továbbra is negatívak. A londoni határidős fémtőzsdén (LME) a három hónapos forward árfolyam csütörtökön 145 dollárral volt alacsonyabb tonnánként, mit az azonnali árfolyam. Ilyen méretű „backwardation” tavaly novemberben volt utoljára tapasztalható, és általában a piac beszűkülését mutatja. Jelenleg is látható, hogy a három nagy határidős réztőzsde – London, New York, Sanghaj – együttes kitettsége 193 ezer tonnás, nyolchavi mélypontra került.

 

Ahhoz, hogy a rövid távú kilátások is stabilizálódjanak, arra lenne szükség, hogy a kínai keresletnövekedést valódi fizikai kereslet is alátámassza, mert a most látott keresletugrás fakadhat akár az LME és a sanghaji tőzsde árfolyamkülönbségére építő arbitrázslehetőség kihasználásából vagy a gyengébb jüanra irányuló fedezeti ügyletekből.

A 3,36 dolláros szint a július–augusztusi rali 61,8 százalékos Fibonacci visszatérési szintje. A réznek a 3,78 dolláros fontonkénti árat kéne átszakítania egy felfelé tartó trend igazolására. Lefelé pedig a 3,36 dolláros támasz alatt fontosabb szint három dollárnál húzódhat.

Fontos esemény lehet kínai és árupiaci, de akár világgazdasági szempontból is a Sanghaji Együttműködési Szervezet keddi csúcstalálkozója Üzbegisztánban, ahol találkozik Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.