Jelentősen csökkennek a gázárak Európában és az Egyesült Államokban a készletek vártnál gyorsabb emelkedésének hatására. Az amerikai tőzsdén a novemberi földgázkontraktusok több mint 20 százalékkal csökkentek a héten, és összességében az augusztusi csúcs óta több mint 45 százalékot estek. A freeporti LNG-exportterminál június 8-i felrobbanása után csökkent az export, és ezzel támogatta a szokatlanul gyors készletnövekedést. A gázkészletek mindössze 5 százalékkal maradnak el jelenleg az ötéves átlagtól, szemben az áprilisi 17-tel.
Európában a holland TTF-gázkontraktusok ára is tovább zuhant, és egy ponton a megawattóránkénti 100 euró közelében mozgott. Ezt a váratlan esés az enyhe őszi időjárásnak, az amerikai export beindulásának, a gáztárolók maximális kapacitáson működésének, valamint a korlátozott fogyasztásnak köszönhető, bár a Gazprom „piacrengetési” képessége is jelentősen csökkent, mivel jelenleg mindössze két vezetéke üzemel.
Ami a kockázatokat illeti, az esetlegesen hidegre forduló téli időjárás talán a leglényegesebb. Az EU tervezett energiaárplafon-politikája, valamint a csökkenő energiaárak a fogyasztókat esetlegesen kevésbé motiválják majd az energiatakarékosságra. Ez a tárolók gyorsabb kiürüléséhez vezethetne, ami szintén drágulást okozhat. Ezen tényezők hatását leginkább abban láthatjuk, hogy a novemberi és decemberi leszállítású kontraktusok közt óriási, 40 százalékos szakadék tátong.
Míg a legközelebbi lejáratú európai TTF-gázkontraktus 100 eurón mozog, addig a decemberi gáz 140 euró felett van, és ezt mindenképpen figyelembe kell venni.
A kőolajpiac továbbra a kereslet és a kínálat terén tapasztalható bizonytalanság miatt viszonylag szűk sávban mozgott. Bár a recesszió kockázata és az emelkedő amerikai kamatok továbbra is lefelé nyomják az árakat, a nyersolaj- és üzemanyagárak esését továbbra is fékezi a kínálat bizonytalansága az OPEC+ tervezett kitermeléscsökkentése, valamint az orosz olajjal kapcsolatos uniós szankciók bevezetése miatt.
A szűkös piaci kilátások jól láthatók a nyersolaj forward görbéjét nézve, ahol a kőolajban tapasztalható megnövekedett úgynevezett backwardation (távolabbi kontraktusok irracionálisan olcsóbbak, mint a közeli lejáratú kontraktusok), ami erős keresletet mutat az azonnal szállítható hordók iránt. Példa erre a 2022 decembere és 2023 márciusa közötti határidős kontraktusok hordónkénti 5,3 dolláros különbözete, amely két hónapja nem volt ilyen magas szinten. A fő hangsúly változatlanul az északi félteke termékpiacán van, ahol továbbra is aggodalomra ad okot a dízel- és fűtőolaj alacsony készlete.
Amíg az arany ára a magas kamatok és az erős dollár hatására tovább csökkent, a nemesfémek piacán az ipar által is felhasznált platina kezd érdekessé válni. Míg márciusban közel 1000 dollárral volt olcsóbb az aranynál, addig mostanra ez a különbség 700 dollárra zsugorodott. Jelenleg a platina a csökkenő trendvonal felső határát teszteli, ezután a 950 dolláron lévő kétszáz napos mozgóátlagot kell majd a bikáknak leküzdeniük. Ennek áttörése kulcsfontosságú lehet a lélektani 1000 dolláros ellenállás előtt, amely megnyithatja az utat az 1100 dolláros szint felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.