A gyorsan emelkedő kamatlábak kiszorítják a magántőkét a világ legszegényebb országaiból. A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásait meg hamar elapasztják a megnövekedett igények.
Az IMF a világjárvány kezdete óta 93 ország számára 258 milliárd dollárt különített el, s további 16 országnak 90 milliárd dollárt tett félre az ukrajnai orosz invázió kezdete után.
Szeptember végén a kihelyezett IMF-hitelek összege rekordot döntött, elérte a 135 milliárd dollárt, ami 45 százalékos növekedés 2019-hez képest, s több mint kétszerese a 2017-es összegnek. Eközben a Világbank teljes hitelállománya 2019 óta 53 százalékkal emelkedett, s idén szeptemberre 104 milliárd dolláros rekordot ért el.
Most még nincs nagy feltörekvő piaci válság, s van elegendő hitelkapacitás, de eléggé kifeszített az IMF büdzséje – mondta Kenneth Rogoff, a Harvard közgazdászprofesszora, az IMF korábbi vezető elemzője. Hozzátette:
ha például Kína hirtelen hitelprogramra szorulna, akkor már pénzszűkében lenne az IMF.
A Világbank és az IMF ismét reflektorfénybe került, mert
a feltörekvő piacok most nehezen tudnak hitelt felvenni a magánhitelezőktől.
A feltörekvő piaci országok az idei első kilenc hónapban 88 milliárd dollárnyi kötvényt bocsátottak ki, ami alig több mint a fele a tavalyi azonos időszakban kibocsátott állampapíroknak, s a Dealogic szerint ez a legalacsonyabb szint 2015 óta.
Az alacsony jövedelmű országok több mint 60 százaléka, nagyjából 70 nemzet került bajba az IMF becslése szerint,
azok közül, amelyek jogosultak a globális adósságfizetés-felfüggesztési programban való részvételre, de nem tudják teljesíteni pénzügyi kötelezettségeiket, vagy nagy náluk az adósságválság kialakulásának a kockázata. A bajban lévő országok száma kétszerese a 2015-ös szintnek. Ebben az évben a világ 73 legszegényebb országa 44 milliárd dollár adósságszolgálati díjjal tartozik a hitelezőknek.
Az adósságszolgálat elvonja az erőforrásokat az egészségügytől, az oktatástól, a szociális ügyektől, a környezetvédelemtől,
s visszafogja a gazdasági növekedést – hangsúlyozta David Malpass, a Világbank elnöke.
Az IMF éppen a múlt héten hagyott jóvá egy új hitelprogramot, amely dollármilliárdokkal segíti az élelmiszerhiány kezelését olyan országokban, mint például Ukrajna. Az IMF teljes hitelezési kapacitása körülbelül ezermilliárd dollár.
A globális recesszió veszélye miatt Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter javasolta az úgynevezett végső hitelezők,
a Világbank és más nemzetközi fejlesztési bankok „hitelezési tűzerejének” növelését.
A javaslatok között szerepelt, hogy tegyék lehetővé a bankoknak a garanciák és biztosítási termékek nagyobb mértékű felhasználását a magánhitelezők ösztönzésére, valamint a magánszektorbeli projektek vagy portfóliók értékpapírosítását, hogy tőkét szabadítsanak fel az újabb hitelezéshez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.