Az amerikai határidős piacok felügyeletéért felelős hatóság szerint a piaci trendeket meglovagoló, számítógépes algoritmusokkal dolgozó, úgynevezett makroalapok tovább építik a dollár erősödésére fogadó pozícióikat.
A zöldhasú mintegy 20 százalékkal erősödött az idén az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnereinek devizáiból összeállított, a forgalommal súlyozott kosárral szemben, ennek ellenére a piac szerint bőven van még tere az izmosodásnak. Az amerikai jegybank, a Federal Reserve három egymást követő ülésén is extra nagy, 0,75 százalékos kamatemelést hajtott végre. A munkaerőpiac azonban továbbra is feszes az Egyesült Államokban, és az infláció, főleg a maginfláció is tovább emelkedik.
Ez egy negyedik 0,75 százalékos emelést vetít előre az intézmény következő, november eleji ülésén.
A chicagói határidős tőzsde, a CME által készített eszköz ennek 97,2 százalékos valószínűséget ad. A Bank of England és az Európai Központi Bank szintén szigorító üzemmódban van, de devizáik kamatszintje nem éri el a jelenleg 3–3,25 százalékos sávban meghatározott dollárkamat szintjét. A Bank of Japan szokás szerint árral szemben úszik, és negatív tartományban tartja irányadó kamatát. A makroalapok így főleg a jennel és az euróval, valamint a kanadai dollárral szemben építenek ki határidős, a dollár erősödésére fogadó pozíciókat.
A zöldhasú – ha valóban folytatódnak a Fed agresszív kamatemelései – az idén minden idők legnagyobb éves erősödését könyvelheti el. A magas kamatszint általában vonzza a külföldi tőkét, a befektetőket csábítja a – például az államkötvényeken kockázatmentesen elérhető – magasabb hozam.
A dollár az elmúlt hónapokban tartalékdeviza jellegéből is profitált, 20 éves csúcsra emelkedett az árfolyama, és a harmadik negyedévben 2016 óta a legnagyobb negyedéves drágulást hozta össze.
Elemzők szerint mindez egészen addig folytatódhat, míg a Fed nem lazít a gyeplőn, és nem fogja vissza kamatemelési politikáját.
A HFR elemzőcég adatai szerint a makroalapok nagyjából 360 milliárd dollárt mozgatnak a piacokon, bonyolult számítógépes algoritmusok igyekeznek minden pillanatban kiszúrni, hogy milyen trendeket érdemes – akár nagyon rövid távon – meglovagolni.
A dollár erősödésére való fogadás a három legjobban jövedelmező stratégia közé tartozott szeptember végén
– derül ki a Progressive Capital Partners Tulip Trend nevű alapjának befektetői tájékoztatójából. A 9 milliárd dollárt mozgató londoni Aspect Capital befektetőinek írt levelében szintén további, az euró és a jen gyengülésére fogadó pozíciókat épített ki, a devizapiaci spekulációk révén Diversified nevű alapja az idén eddig 44 százalékos hozamra tett szert – ismerteti a Financial Times.
Az orosz–ukrán háború nyomán bekövetkező magas infláció és gazdasági visszaesés következtében a befektetők elfordultak a feltörekvő piaci és az európai invesztícióktól, és a biztonságosabbnak ítélt, dollárban denominált befektetéseket keresik inkább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.