Folytatódik a kriptoszektor két gigászának, a Binance-alapító Csangpeng Csaónak (akit az iparágban angol karakterekkel írt neve alapján csak CZ-nek hívnak) és Sam Bankman-Friednek (SBF) a drámája, miután a CoinDesk információi szerint a nem kötelező felvásárlási ajánlat értelmében a Binance megkezdte az FTX anyagi helyzetének vizsgálatát, ám mindössze fél nap alatt arra a következtetésre jutott, hogy inkább eláll a vásárlástól.
Az ügyet eredetileg nem az FTX, hanem Sam Bankman-Fried másik cége, az Alameda ingatag anyagi helyzete váltotta ki, ezért nem világos, hogy a kriptotőzsde miért kerülhetett bajba. Mindenesetre kedden már több felhasználó sem volt képes a pénzét felvenni az FTX-től. Tekintve, hogy szerepe szerint egy kriptotőzsde nem végez olyan tevékenységet, amely a betétesek pénzét kockáztatná, olyan pletykák merültek fel, amelyek szerint az FTX az ügyfelek pénzéből hitelezett az Alamedának, ami mind a tőzsde felhasználási feltételeinek, mind nagy valószínűséggel a törvényes működésnek is ellentmond. Ugyanakkor a Bloomberg írása felhívta a figyelmet arra, hogy
az FTX lehetőséget nyújtott akár 20-szoros tőkeáttét segítségével végrehajtott, úgynevezett folytonos határidős ügyletek kötésére is, ami magyarázatot adhat a tőzsde fizetésképtelenségére is akár.
Ugyanakkor az, hogy mindössze fél nap alatt semmivé foszlott a Binance ajánlata, nem sok jót jelent, ahogy az sem, hogy a Semafor nevű hírszolgálat – melyben Bankman-Fried befektetőként is érdekelt – értesülései szerint
az FTX jogi és megfelelőségi csapatának többsége kedden felmondott.
A hírek hatására további esésbe kezdett a legtöbb kriptoeszköz, ami talán annyira nem is meglepő, hiszen az FTX és az Alameda a szektor nagyra becsült, fontos cége volt, bukásuk mindenképpen váratlanul érkezett. A nyár eleji nagy eséseket hozó Celsius csődje is likvidációk sorozatát indította el, és jelenleg nem tudni, az Alameda és az FTX fizetésképtelensége a piac mely szereplőit fogja érinteni.
Azt azonban lehet tudni, hogy ezek a vállalatok sokkal fontosabb szerepet töltöttek be az iparágban, mint a Celsius. Az ügyet elindító írás szerint az Alamedának 7,4 milliárd dolláros tartozása volt, ami könnyen csődbe juttathatja a cég hitelezőit is, egyfajta dominót indítva be ezzel.
A hagyományos pénzügyben tevékenykedő, ám a kriptoszektorral is együttműködő Silvergate részvényei 50 dollár fölötti értéken kezdték a hetet, ám mára már csak 36 dollár körüli áron mozognak. A hírek hatására a bitcoin 17 ezer alá esett, az ether pedig kevesebb mint 1200 dollárba került. Hogy mely cégeket ránt magával SBF cégeinek bukása, még nem lehet tudni, de a jóval kisebb Celsius csődje több más kriptocéget is bedöntött tavasszal. Azt sem lehet tudni, hogy mik állnak a vállalat könyveiben, de az, hogy fél nap alatt kútba esett a tranzakció, nem sok jóval kecsegtet.
Igaz, a Binance-alapító CZ eredeti vásárlási ajánlatáról szóló tweet sem volt különösebben meggyőző, kiemelte, hogy csak vizsgálat után venné meg az FTX-et, és azt is, hogy az ajánlat nem kötelező érvényű.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.