Az Amazon 10 ezer fős leépítésre készül a teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazotti állományából, az elbocsátások már a héten elkezdődnek – értesült a Wall Street Journal. Az amerikai tőzsdei lap forrásai szerint az érintett üzletágak között találhatjuk az Alexa hangalapú asszisztens megszólaltatásához szükséges eszközöket például hangszórókat, kijelzőket gyártó részleget, amelynél az utóbbi években több mint 5 milliárd dollár üzemi veszteség keletkezett. Ez Jeff Bezos kedvenc üzletága, amely több mint 10 ezer főt foglalkoztat. De a kiskereskedelmi és a csomagszállítási üzletág is erősen érintett.
A mostani elbocsátási hullám nem előzmény nélküli, amennyiben a toborzásban dolgozó vállalkozók leépítése már az elmúlt hetekben megkezdődött, emellett az Amazon teljes költség-felülvizsgálatot rendelt el a vállalat veszteséges részlegeinél.
A kiszivárgott információk szerint az elküldöttek száma változhat, és a leépítéseket üzemi döntésekkel hajtják végre.
A 10 ezres leépítés az Amazon teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozóinak 3 százalékát teszi ki,
míg a teljes globális munkaerő-állomány kevesebb mint 1 százalékát érinti. Szeptember végén 1,5 millióan dolgoztak az Amazonnál.
A cég már októberben befagyasztotta a munkaerő-felvételt a kiskereskedelmi részlegen. A veszteséges egységekből áthelyezte az alkalmazottakat a jövedelmezőbb területekre. A vállalat szeptember végi állományi létszáma 78 ezerrel alacsonyabb volt az idei első negyedévinél.
A mostani elbocsátási hullám időzítése azért is feltűnő, mert azt épp az év legforgalmasabb időszaka előtt hajtják végre.
Kérdés, hogy az idei ünnepi vásár valóban az év legforgalmasabb időszaka lesz-e, hiszen a tengerentúli kereskedőláncok már augusztusban temették a szezont, míg a hajótársaságok gyenge őszi szezonja is szomorú karácsonyt jelez.
Brian Olsavsky, az Amazon pénzügyi igazgatója a múlt hónapban figyelmeztetett: a fogyasztást visszafogó infláció nehéz utolsó negyedévet hozhat a vállalatnak.
A cég létszáma a járvány idején duzzadt fel,
2020–2021-ben az Amazon több mint 800 ezer alkalmazottat vett fel
és több száz raktárat létesített, hogy lépést tartson az online megrendelések bővülésével. A társaság az idei év első kilenc hónapjában 3 milliárd dollár nettó veszteségről számolt be, miután 2021-ben mintegy 33 milliárdos, 2020-ban pedig 21 milliárdos profitot könyvelt el.
Más vezető technológiai cégek is költségcsökkentésbe kezdtek. A Facebookot és az Instagramot üzemeltető Meta a múlt héten jelentette be, hogy több mint 11 ezer munkavállalót elbocsát, ami az alkalmazotti létszám 13 százaléka. Egyúttal szűkíti az irodai tereket és bevezeti az íróasztal-megosztást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.