Először szólalt meg nyilvános rendezvényen az iparágban csak SBF néven emlegetett Sam Bankman-Fried, a múlt hónapban csődbe ment FTX kriptotőzsde alapítója, aki a The New York Times Dealbook nevet viselő konferenciáján beszélt videókapcsolaton keresztül.
Az egykori milliárdos állítása szerint nem akart szélhámosságot elkövetni és azt is elmondta, hogy valójában fogalma sem volt a cégeinél végbe menő szabálytalanságok méreteiről. Ennek persze még a csődeljárás idején szárnyra kapó hírek – mint például az, hogy olyan „hátsó kaput” épített az FTX ügyfélforrásainak mozgatására, amely elkerüli a belső vészjelzések küldését a megfelelési osztály felé vagy éppen az, hogy az FTX ügyfelei nem a kriptotőzsde, hanem a szintén általa birtokolt kereskedőcég, az Alameda Research számlájára utalták a pénzeket – némileg ellentmondanak. Ugyancsak az ártatlansága ellen szól, hogy egy azóta elhíresült áprilisi interjúban gyakorlatilag piramisjátékként írta le a szektort.
Berakod a pénzt egy varázsdobozba és mindenki pénzt csinál |
Egészen elképesztő interjút adott a Bloomberg Odd Lots című podcastjában Sam Bankman-Fried, a bahamai FTX kriptotőzsde vezetője. A népszerű platform élén álló fiatalember a kriptókhoz kapcsolódó decentralizált pénzügy (DeFi) által kínált egyik lehetőségét, a hozam termesztés egyszerűsített modelljét kívánta leírni, ám a magyarázat nem biztos, hogy pont úgy sikerült ahogy szerette volna. |
SBF szerint az év elején még 32 milliárd dollárra értékelt cég csődjét a menedzsment óriási hibái és a hanyag könyvelés okozta, amivel a csődeljárás idejére kinevezett vezérigazgató, korábban az Enron felszámolását is felügyelő John J. Ray III. is egyetértett, hiszen az első dokumentumok egyikében arról írt, hogy
pályafutása során sosem találkozott a vállalati vezetés hasonló kudarcával, így azt sem lehetett pontosan tudni például, hogy egész pontosan kik és milyen pozíciókban dolgoztak a cégnél vagy épp, hogy milyen befektetésekben érdekelt a vállalat.
Nem meglepő módon a csődeljárás mellett bűnügyi vizsgálatok is indultak a bukás kapcsán, amelyek arra fókuszálnak, hogy az ügyfélpénzek kölcsönadása az elméletileg független Alameda Research számára, majd azok elvesztése bűncselekmény-e. Az FTX-nek otthont adó Bahamákról bejelentkező volt cégvezető elmondta, hogy nem tudatosan keverte össze a két cég forrásait, míg a beszélgetés egy másik pontján így fogalmazott:
Nem tudtam pontosan mi történik.
Ugyanakkor azt is közölte, hogy tisztában van felelősségével, hiszen ő volt a vezérigazgató az összeomlás alatt, amelynek végén az ügyfelek mintegy 8 milliárd dollárja hiányzott, így az FTX kénytelen volt csődvédelmet kérni. Hétfőn az FTX-hez köthető kriptohitelező, a BlockFi is csődöt jelentett.
A korábban csodagyerekként nyilvántartott SBF viselt dolgaival kapcsolatban most az amerikai igazságügyminisztérium és a tőzsdefelügyelet (SEC) is vizsgálódik. A potenciális bűnügyi vádak ellenére Bankman-Fried meglepően beszédes maradt a történésekkel kapcsolatban, így például a Twitteren is magyarázkodásba kezdett, ügyvédei tanácsának fittyet hányva. A konferencián elmondta, hogy hiába a jogi tanácsok, úgy érzi, kötelessége beszélnie.
A politikai adományok sorát is jegyző Bankman-Fried elmondta azt is, hogy aggasztotta az Alameda és az FTX közötti lehetséges érdekkonfliktus, így
igyekezett távol tartani magát a kereskedőcég ügyeitől, noha annak tulajdonosa volt és azt barátnője, Caroline Ellison vezette, akivel együtt élt a Bahamákon.
Az egykori milliárdos tagadta, hogy lenne elrejtett pénze, állítása szerint minden vagyonát beforgatta az FTX-be, talán csak 100 ezer dollárja maradhatott, ugyanakkor védelmébe vette a cég mintegy 300 millió dolláros bahamai ingatlanvásárlását, mondván erre a magas szintű tehetségek toborzása miatt volt szükség. SBF azonban nem kívánt részletekbe menően foglalkozni a bűnügyi felelősség kérdéseivel, szerinte ennek nem jött el az ideje.
Tekintve, hogy az akár 1 millió károsult és a masszív okozott kár ellenére továbbra sem tartóztatták le, valamint az FTX összeomlását a Lehman Brothers 2008-as összeomlásához hasonlítják – és ugye a 2008-as globális pénzügyi válság kapcsán sem ment egyetlen bankár sem börtönbe –, lehet, hogy ezzel a kérdéssel később sem kell foglalkoznia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.