Óriásit zuhant a Mol árfolyama csütörtökön: az előző napi 2,6 százalékos esést követően újabb 6 százalékkal ütötték lejjebb a befektetők, akik nem sokáig örülhettek az olajársapka magyarországi eltörlésének. Orbán Viktor miniszterelnök már tegnap jelezte, hogy az állam a rezsivédelmi alapba irányítja át a társaság „extraprofitját”, amit a feldolgozott olcsóbb orosz Ural valamint a Brent típusú nyersolaj árkülönbsége révén megtermel.
Tegnap késő este ismertté váltak a részletszabályok is, amelynek értelmében az eddigi 40-ről 95 százalékra emelkedik az Ural-Brent különbözetre kivetett különadó, amit az orosz olaj hazai vásárlása után fizetnek az olajcégek az államkasszába. Ez az árkülönbözetből származó profit szinte teljes egészének elvonását jelenti.
Az északi-tengerinél valamivel gyengébb minőségű Ural „békeidőben” 2-3 dollárral olcsóbb a Brentnél, az olló azonban ennek tízszeresére nyílt az orosz–ukrán háború kitörését követően, mivel a nyugati országok visszavágták vásárlásaikat, decembertől pedig már uniós vásárlási tilalom is életbe lépett az Oroszországból érkező nyersolajra. Ez utóbbi alól Magyarország mentességet kapott, így a Mol továbbra is tud orosz olajat finomítani.
A finn Neste napi szinten frissített adatai szerint az Ural árelőnye jelenleg hordónként 26 dollár a Brenttel szemben.
A piac ezúttal is túlreagálhatta az intézkedést, az elemzők szerint legalábbis nem romlott számottevően a magyar olajvállalat helyzete a különadó felsrófolásától.
Nagyságrendileg azt a pénzt veszik el a Moltól, amennyibe az ársapka további finanszírozása került volna, így elvileg nem kellene érdemi eredményromlással járnia a társaság számára a mostani döntésnek. Ez éves szinten 700-800 millió dollár körüli összeg
– mondta a VG-nek Gaál Gellért, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője.
Az államkasszába fizetendő pontos összeg több változótól függ. Az egyik ilyen a Brent-Ural spread alakulása, a másik pedig, hogy a teljes finomítói kapacitáson belül mennyi orosz olajat használ majd fel a vállalat. Várhatóan kevesebbet az ideinél, mert jövő februártól az uniós szankciók értelmében nem exportálhat orosz olajból finomított olajterméket.
Mindent egybevetve 230 milliárd forintot vehet el jövőre az 55 százalékponttal megemelt különadó a Concorde elemzőjének becslése szerint.
Ezzel egybevág az Erste Befektetési Zrt. kalkulációja, ők úgy becsülik, hogy az adóból éves szinten 200 milliárd forint többletbevétel juthat az államháztartásnak a Dunai Finomító 90 százalékos kapacitás kihasználtsága mellett, a feldolgozás során 70 százalékos Ural nyersolajarányt feltételezve.
A tétel nagyságrendileg megegyezik azzal a 150-250 milliárd forintos pozitív hatással, amelyet a hazai üzemanyagár-sapka eltörlése hoz a Molnak – becsüli Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.
A szakértő egyébként már a harmadik negyedéves, minden várakozást felülmúló gyorsjelentés után jelezte lapunknak, nem lepődne meg, ha a már eddig is sok szabályozói többletterhet viselő Molra a 262 milliárd forintos – háromhavi – rekordnyereség tükrében még több adókötelezettség hárulna a jövőben.
A megemelt különadó és az ársapka eltörlése lényegében kiegyenlíti egymás hatását. Az Erste szerint a Mol helyzete ezért alig változott a két nappal korábbihoz képest.
Az új adó ezzel együtt felgyorsíthatja az orosz olajról való leválást, mivel ennek a költségelőnye már csak kismértékben haladja meg a tengeri olajokét a magas különadó miatt, miközben az ellátási kockázat magas Oroszország felől – érvelt a befektetési szolgáltató.
Gaál Gellért szerint nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a jövő évi rendkívüli osztalékot a mostani intézkedés nem sodorja veszélybe, a mértéke azonban még kérdéses. A társaság az eddig mutatott teljesítménye alapján 1000-1100 forintos egy részvényre jutó eredményt termelhet 2022-ben. Ebből elvileg akár 600-700 forintot is ki tudna fizetni, de a jövőt övező bizonytalansági tényezők miatt elképzelhető, hogy az osztalék mértéke nem lesz jelentősen magasabb az idén kifizetett 300 forintnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.