Bár a hozamokat tekintve idén nem sok babér termett a pesti tőzsdén, a hazai tőkepiac egy másik területen így is szép sikereket könyvelhet el, 2022-ben ugyanis rég látott ütemben bővült a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvénypalettája.
Az év utolsó napjaiban parkettre lépő cégekkel együtt idén több mint egy tucat tőzsdeújonc érkezett a BÉT-re, kétszer annyi, mint a két megelőző évben együttvéve.
Pedig az orosz–ukrán háború kirobbanásával eszkalálódó geopolitikai feszültségek, az elszálló infláció és energiaárak, valamint a romló gazdasági kilátások és a mindezek nyomán felcsapó heves piaci hullámok mellett a befektetők és a tőkére szomjazó vállalatok sem voltak könnyű helyzetben idén. A sok szempontból rendkívüli körülmények láthatóan mégsem riasztották el a börzére igyekvő cégeket, amiben szerepe lehet, hogy az emelkedő kamatkörnyezetben a részvénypiac egyre vonzóbb finanszírozási alternatívát jelent a cégeknek.
A BÉT az osztrák Vienna Insurance Group személyében hosszú idő után új prémium kategóriás céget üdvözölhetett, ami nagy szó még akkor is, ha nem klasszikus bevezetésről van szó, hanem arról, hogy a bécsi és a prágai után novembertől a budapesti tőzsdén is elérhetővé váltak a bécsi székhelyű biztosító részvényei.
Hagyományos tőzsdeújoncból sincs hiány, idén összesen 13 új magyar céggel színesedik a hazai részvénykínálat. Az év utolsó napjaiban is nagy a pezsgés, a biztonságtechnikai megoldásokat kínáló Valberg részvényei ugyanis épp ma reggel érkeztek meg a tőzsdeparkettre, holnap pedig további három cég – a CDSYS, a Goodwill Pharma és az Energy Investments – részvényei debütálnak a BÉT-en.
A mezőny összetétele kifejezetten sokszínű, az IT és technológia mellett az ingatlan-, az egészségügyi és a megújuló energiaszektort is több kibocsátó képviseli. Az Épdufer február eleji megjelenésével az építőipari, a Navigator Investments szeptember végi bevezetésével a pénzügyi szegmens is új szereplővel bővült, az eSense képében pedig újabb munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég papírjaival is kereskedhetnek a hazai befektetők.
Az előző évekhez hasonlóan továbbra is főként a kisebb cégek találták meg számításukat, a 13 debütáló cég együttes tőzsdei értéke alig több 90 milliárd forintnál (csak érzékeltetésül: az OTP legutóbbi, harmadik negyedéves profitja ennél kétszer nagyobb volt). Tízmilliárd forint feletti kapitalizációval csupán két egészségipari cég, a Naturland és a Goodwill Pharma, valamint a naperőmű piacon aktív Astrasun rendelkezik. Ennek megfelelően a legtöbb vállalat a BÉT középvállalati platformjára, az Xtend piacra vezette be papírjait, egyedül az eSense választotta a Standard kategóriát.
Folyamatos kereskedés csak pár papírban alakult ki, az EU-Solar, a Biggeorge Property és a Multihome részvényeivel ellenben még egyetlen ügyletet sem kötöttek. A 2022-ben debütáló részvényekkel pedig meglehetősen vegyes teljesítményt nyújtottak. A leghosszabb ideje kereskedhető Épduferr papírjai 34 százalékkal kerültek lejjebb 10 és fél hónap alatt. Az eSense árfolyama 28 százalékot esett a május végi indulás óta, a ViVeTech piaci értéke pedig közel feleződött nyár eleje óta gyér kereskedés során.
A Naturland őszi debütálása viszont remekül sikerült, három hónap alatt közel duplázódott a részvényárfolyam. A Navigator Investments részvényesei szerény, három százalékos pluszt könyvelhettek el ugyanezen idő alatt. A kevés jól rajtoló cég közé tartozik Astrasun is, amely tőzsdei életének első hónapjában közel 80 százalékot ralizott. A kispapírokra jellemző likviditási korlátok mellett tehát néhány tőzsdeújonccal is lehetett szép hozamot elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.