A nyilvános figyelem árt a tőzsdei cégek teljesítményének három amerikai közgazdász, Benjamin Bennett, René M. Stulz és Zexi Wang szerint. Feltételezésük abból indult ki, hogy a figyelem növekedése segítheti a részvényeseket abban, hogy jobban felügyeljék a cég vezetését, és érdekeiket határozottabban érvényesítve javítsák befektetéseik értékét. Azonban a figyelemnek árnyoldalai is lehetnek, így a menedzsment kevésbé tud a cég irányításával foglalkozni. Az amerikai National Bureau of Economic Research által közzétett írásban azt vizsgálták, hogy melyik az erősebb hatás.
A kérdés eldöntéséhez persze azt is érdemes figyelembe venni, hogy mikor nőtt meg egy vállalat iránt a figyelem. Egy jól teljesítő cégre felfigyelnek a befektetők, és az üzleti sajtóban is egyre nagyobb figyelmet kaphat, ezért végül
az S&P 500 tőzsdeindexre történő felvételben húzták meg a kevesebb és a több figyelem közti határvonalat.
Ebben a pillanatban ugyanis nő az érdeklődés a vállalat iránt a piaci szereplők, a média, a szabályozó hatóságok és a többi cég részéről. Ezt támasztja alá, hogy az indexre való bekerülés hatására nőtt a médiamegjelenések, a felügyeleti adatbázisok, a Google-keresések, az elemzői értékelések, a felügyeleti levelek, a részvényesi javaslatok és a cég elleni perek száma.
Az eredmények azt mutatják, hogy
a cégek teljesítményének nem tett jót a reflektorfény, mert korlátokat is állított a menedzsment elé, ráadásul minél nagyobbra nőtt a figyelem, annál negatívabb volt a cég teljesítményére gyakorolt hatás.
Noha a gyengébb eredményeknek számos oka lehet, ezek közül a nyilvánosságnak való megfelelést vizsgálták a szerzők a vállalati politikán keresztül. Feltételezésük szerint a legolcsóbb a riválisok gyakorlatainak egyszerű átvétele, és eredményeik szerint a cégek pont ezt is csinálják. Ugyanakkor ebből megérthetjük azoknak a cégeknek a lehetséges indokait is, amelyek távol tartják magukat a tőzsdétől.
Érdekes, hogy a tanulmány megjelenésével egy időben pont azt ecseteli Elon Musk egy bíróságon, hogy mennyire nagy nyomás nehezedett rá, amikor a Tesla tőzsdei kivezetéséről twittelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.