Hatalmas raliba fogott a réz árfolyama a kínai járványügyi korlátozások feloldásának hírére, a lendület pedig nem hagy alább.
Az ipari fém iránti kereslet erősen változott, és az árfolyama is sokat hullámzott a piacokat alaposan megcibáló 2022-es évben.
A mostani árfolyamnövekedés eredményeképpen a réz nem csak a közelmúltat tekintve vesz fel kiugró értékeket: történelmi léptékben is rekordközeli szinteket ostromol a kurzus.
Az eddigi csúcsot tavaly márciusban mérték, akkor 4,9 dolláros fontonkénti áron folyt a réz adásvétele, az azt megelőző tetőpontot 2021 májusában érte el 4,8 dolláros árfolyamon.
A csúcsról ugyanakkor hatalmas esett a réz jegyzése, 4,9-es szintjéről 3,2 környékére szakadt a kurzus a nyár idusán, négy hónap alatt 35 százalékkal csökkent az értéke. Ám még az időszakos mélypont is relatíve magas volt a Covid kitörésekor mért 2,1 dolláros szinthez képest.
Az ING elemzői szerint mindezek hétterében a kínai járványhelyzet alakulását figyelhetjük meg, ugyanis az ázsiai gazdasági óriás a réz legnagyobb felvevője világszinten, a korlátozások lazításával pedig beindította a réz iránti kereslet erőteljes növekedését.
A koronavírus-járvány okozta lezárások feloldása lendületet adott a kínai építőiparnak, amely a réz egyik legnagyobb felvevőpiaca az országban.
A kínai kormány különböző lakossági és céges segélycsomagokon is dolgozik, amelyek szintén jót tesznek az ipari fém kurzusának, mivel a lakáspiac felpörgetésének ígéretét hordozzák magukban, amire az országnak hatalmas szüksége lenne. A kínai ingatlanpiacot ugyanis az elmúlt 16 egymást követő hónapban csökkenő árszínvonal jellemezte, emellett az újonnan befejezett lakások értékesítése is visszaesett, éves szinten közel 31 százalékot. Ez pedig a dinamikus növekedési pályán lévő Kína számára hatalmas csapás, a korlátozások feloldása azonban minden bizonnyal trendfordulót jelenthet ezen a téren. Még úgy is, hogy
Kína lakosságszáma tavaly, hatvanévnyi töretlen növekedés után, csökkent.
A réz piacára kifejtett kínai hatást az ipari fémből fennálló alacsony tartalékok helyzete is növeli: a világ rézraktárai ugyanis gyakorlatilag üresek, világszinten csupán pár napnyi tartalék áll rendelkezésre belőle, így a hirtelen megnövekedett kereslet könnyedén tudja pumpálni az árfolyamot.
A különböző fémek és Kína kapcsolata erősen felpörgött az elmúlt időszakban: nemrég az arany árának drasztikus emelkedése mögött tűnt fel az ázsiai ország, pontosabban annak állami szektora. Az arany ugyanis értékállóbb, könnyebben értékesíthető és politikai indokokkal nehezebben befolyásolható instrumentum, mint a dollár, amelyről mindez nem mondható el.
Kína az aranytartalékai bővítésével kvázi a dollár utáni világra készülhet.
Az Egyesült Államokkal mondhatni szemben álló BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság) ugyanis terjeszkedni kívánnak, egymás közti kereskedelmüket pedig szeretnék fellendíteni, amit akár az újonnan bevezetett digitális jegybankpénzeken keresztül a dollár teljes kihagyásával is végezhetnének, ennek legitimációjához pedig nagyszerűen tudnák felhasználni az aranyat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.