Az MTEL árfolyamát két fontos pozitív hatás alakíthatja a jelenlegi környezetben, és ezek közül még csak az egyik jelent meg az árfolyamban. Ezek a következők: az árfolyam érzékeny a kötvényhozamokra, így ha a magyar referenciahozam csökken, a Telekom árazásának is javulnia kell. A másik hatás az inflációs klauzula eredményjavító hatása. Ennek lényege az, hogy a Telekom új árazási politikája révén a jövőben évről évre a statisztikailag kimutatott inflációhoz igazítja a díjait.
November óta a referenciahozamnak számító magyar tízéves kötvény (33A) árfolyama körülbelül 26 százalékot emelkedett, az MTEL részvényárfolyama ezzel nagyjából megegyező mértékben erősödött. Ebből arra lehet következtetni, hogy az árfolyam emelkedése igazából „csak” a referenciahozam alakulását követte le, az inflációs klauzula eredményjavító hatása még egyáltalán nem jelent meg az árazásban.
Az inflációs klauzula nagyon is aktuális kérdés, ugyanis a KSH pénteken teszi közzé a 2022-es, éves átlagos inflációra vonatkozó adatát, az MTEL igazgatótanácsa pedig ennek fényében dönthet az előfizetési díjak emeléséről. A döntésüket várhatóan néhány héten belül be is jelentik, az áprilisi számlák előreláthatólag már ennek alapján készülnek.
Véleményünk szerint a 2022-es éves infláció 15 százalék körül alakulhatott Magyarországon. Ha ezt az emelést meglépi a Telekom az előfizetési díjaiban is, akkor az 70 százalékkal tudná emelni az éves eredményt, ez pedig 100 forintos egy részvényre jutó eredményt jelentene 2023-ban, ám mivel csak áprilistól vezetik be, 83 forintos idei egy részvényre jutó eredménnyel kalkulálunk.
A teljes részvényesi kifizetés 2024-ben a 2023-as eredményből 50–66 forint között alakulhat, és ne feledjük azt sem, hogy az inflációs klauzula hatásával mostantól évente lehet és kell is számolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.