Az Európában alkalmazott befektetési bankárainak több mint 10 százalékát eresztheti szélnek idén a Credit Suisse, jóllehet az elmúlt hónapban már több száz londoni és zürichi dolgozójától megvált.
A válságos helyzetű svájci bank tavaly októberben még 52 ezer fős létszámának 9 ezres leépítését tervezte a következő három év alatt, ám azóta felgyorsultak az események, s heteken belül már a második elbocsátási hullámról hallani, miközben a jövő hónapban már a zsinórban második veszteséges évéről számolhat be a vállalat.
A befektetési bankárok közül sokan veszthetik el a munkájukat a közeljövőben világszerte, miután az elmúlt évben elapadtak a bevételek, így egyre erősebb a bankokon a nyomás, hogy a koronavírus-járvány idején túlpörgetett toborzás után szabaduljanak a fölöslegessé vált alkalmazottaktól. A héten a Goldman Sachs kezdte meg több mint 3 ezer alkalmazottjának menesztését.
A Credit Suisse ráadásul a társainál is nehezebb helyzetben van,
mivel októberben óriási összegeket vettek fel az ügyfelek a banktól, miután a cég rossz anyagi helyzetét taglaló pletykák terjedtek a közösségi médiában. A pénzintézet számos veszteséges negyedévről is kénytelen volt beszámolni az elmúlt három évben.
A kezdeti, decemberi leépítések globálisan 2700 főt érintettek, 540 alkalmazottat Svájcban, kétszázat Londonban küldtek el. Hazájában 16 ezren, Londonban több mint ötezren dolgoznak a banknak.
A leépítéseket ismerő forrás szerint a dolgozókkal már karácsony előtt megkezdődtek a tárgyalások, végső döntés pedig a jövő hónapban várható. A Credit Suisse mintegy 17 ezer befektetési bankárt alkalmaz, főként New Yorkban és Londonban, ám az elbocsátások a kisebb európai irodákban lehetnek a legsúlyosabbak, ahol akár a bankárok harmadát is meneszthetik.
A New York-i irodából távozók a bankról leválasztott, korábbi Credit Suisse-igazgató Michael Klein vezetése alatt álló First Bostonban találhatnak munkát, azonban mivel a First Boston az amerikai piacra fókuszál, ez a lehetőség az európai bankárok előtt nem áll nyitva.
Mivel a következő hónapban a bank a várakozások szerint veszteséges évről fog beszámolni, a befektetési bankári pályát vonzóvá tevő bónuszok terén sem valószínű, hogy szórni fogja a pénzét a bank, miután a bónuszokra szánt összeget tavaly a harmadával csökkentették.
Szemben a befektetési bankárokkal, az ügyfelekkel jó kapcsolatot ápoló vagyonkezelők megtartása fontos a bank vezetése szerint, ahogy a kritikus projekten dolgozók is.
A bankot októberben sújtó válság idején a vagyonkezelő ügyfelei a kezelt eszközök 10 százalékát, 63,5 milliárd svájci frankot vettek fel három hét alatt. Összehasonlításként a UBS-től a globális pénzügyi válság idején egy év alatt vonták ki a kezelt vagyon 10 százalékát. Azonban a múlt hónapban a Credit Suisse elnöke, Axel Lehman már arról beszélt a Financial Timesnak, hogy a pénzek felvétele megállt, sőt kezdenek visszatérni az ügyfelek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.