Körvonalazódnak az Oroszország elleni újabb olajpiaci szankciók. A G7-országok tavaly decembertől 60 dollárban határozták meg az orosz olaj legmagasabb hordónkénti átvételi árát, február 5-től pedig a finomított üzemanyagárakra is sapkát tesznek. A Bloomberg értesülései szerint, a hét országot tömorítő csoport
két árplafont alakít ki az orosz finomított kőolajtermékekre.
A pontos ármechanizmusról és az árszintekről még folynak a tárgyalások a G7 és az EU között. A finomítottkőolaj-tilalmat azért bonyolultabb megtervezni és végrehajtani, mert a dízel és a kerozin a nyersolajhoz képest hagyományosan prémiumáron forog, míg a fűtőolajat jellemzően kedvezményesen árusítják.
Az Európai Unió tavaly december 5-től vezette be a tilalmat és a hordónkénti 60 dolláros árplafont az Oroszországból származó nyersolajra. Február 5-től pedig tiltja a finomított orosz termékek behozatalát, s árplafont ír elő a harmadik országokba irányuló exportra, ami elsősorban a gázolajat és a benzint érintené.
Az első hónap tapasztalatai szerint a nyersolajársapka működik, az Ural típusú orosz nyersolajat a más benchmark nyersolajtípusokhoz képest nagyjából fél áron tudják értékesíteni az oroszok. A rendszer eddig Oroszország bevételeit is korlátozta, és az olajárak sem ugrottak meg. Az Argus Media által közölt adatok szerint
az orosz Ural minőségű nyersolaj hordónként 37,80 dollár volt pénteken
a balti-tengeri primorszki kikötőben. Ez kevesebb mint a fele a Brent határidős jegyzésének.
A Bloomberg szerint európai uniós tisztviselők aggódnak, hogy az év folyamán dízelhiány jelentkezik, de a G7 illetékese nyugtatta a kedélyeket, mondván, a piac elég rugalmas az alkalmazkodáshoz.
Az Európában értékesített orosz gázolaj valószínűleg Latin-Amerikában és Afrikában talál majd vevőt. Eközben Európa várhatóan a Közel-Keletről és az Egyesült Államokból vásárolhat majd gázolajat, ahonnan most többet adnak el Latin-Amerikában és Afrikában.
Az atlanti kereskedelem átrendeződése növekvő szállítási költségekkel járhat.
Nem tudni, hogyan reagál majd Oroszország a finomított termékek elleni szankciós lépésekre. A kőolajárplafon ellen élénken tiltakozott Moszkva.
Az EU január közepén vizsgálja felül a kőolaj ársapkáját, egyes tagországok 5 százalékkal csökkentenék a felső határt. A G7 tisztviselője megjegyezte, hogy a piac már besegített, csökkentek az árak, nincs szükség bürokratikus beavatkozásra, miután Kína és India lealkudta az orosz nyersolaj árát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.