Kiengedtek az év végére az európai tőzsdén kereskedett alapok (ETF), az eszközosztály vagyona a novemberihez képest csekély mennyiségű forrásbeáramlás mellett számottevően csökkent a decemberben leforduló piaci árfolyamok hatására. A rendkívül hektikus 2022-es év azonban a körülményekhez képest így sem alakult rosszul az egyre népszerűbb befektetés egyes szegmenseiben.
Az európai ETF-ek összvagyona 5,1 százalékkal csökkent az előző hónapban, az évet így 1242,5 milliárd eurós eszközértékkel zárták a Refinitiv Lipper adatai szerint.
A kategória a megszokottnál valamivel szerényebb, 5,5 milliárd euró friss tőkét szívott fel, a decemberi tőzsdei lejtmenet viszont ennek több mint tízszeresét radírozta le, 67 milliárd euróval csökkentve a befektetések értékét.
A megtakarítók a legtöbb pénzt ezúttal is részvény ETF-ekbe fektették, kereken négymilliárd euróval bővítve meglévő kitettségüket. A kötvényes eszközök további 2,6 milliárd eurót tudtak becsatornázni, a többi kategória viszont nem bizonyult túlzottan népszerűnek. A pénzpiaci ETF-eket csekély százmillió eurós tételben vásárolták, a vegyes eszközökben pedig nem regisztráltak érdemi mozgást. Az alternatív ETF-ek ugyanakkor négyszázmilliós visszaváltást könyvelhettek el, az árupiaci kategóriából pedig ennek duplája távozott.
A magas infláció, a romló gazdasági kilátások és a hullámzó piacok ellenére a befektetők 2022 során 80 milliárd eurót fektettek ilyen termékekbe. Ez a körülményeket és más kockázatos eszközöknél – a részvénypiacokon vagy a kriptodevizáknál – látott tőkekivonást figyelembe véve nem is rossz teljesítmény, igaz, 2021-ben még 724 milliárd euró áramlott a szektorba.
Bár a befektetők fegyelmezetten viselkedtek a kiemelkedő volatilitás mellett is, az európai ETF-piac vagyona a kedvezőtlenül alakuló hozamok miatt egy év alatt így is 6,6 százalékkal zsugorodott.
A legtöbb pénzt fialtató részvény ETF-ek bukták a legtöbbet, amelyek összvagyona 86 milliárd euróval – 9 százalékkal – esett vissza. Ennél nagyobb mértékben csak a nagyságrendekkel kisebb méretű alternatív eszközök vagyona morzsolódott le, de nem kímélte a piac a második legnagyobb eszközértékkel bíró kötvény ETF-eket sem.
Az árupiaci és a pénzpiaci termékek számára viszont a sikerekről szólt az előző esztendő. Előbbiek a magas energiaárak, utóbbiaknak pedig a megugró infláció miatt intenzív jegybanki kamatemelések jelentettek hátszelet. Különösen a pénzpiaci ETF-ekre igaz ez, amelyek a minimális kockázat mellett is érdemi hozamot tudtak kínálni a befektetőknek, ami miatt az év elején még parányi kategória összvagyona megnégyszereződött 2022 végére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.