Napi 200 ezer hordó kőolaj-egyenértékű energiahordozó kitermelését tűzte ki célul Norvégiában a Wintershall Dea 2023-ra.
Az olaj- és gázipari óriás a héten a norvég kormány által odaítélt 47 új tengeri olaj- és gázkutatási engedélyből 11 licencben szerzett részesedést, három projektnek pedig vezetője lesz, ezzel a legsikeresebb nemzetközi cég lett a tenderen.
Az új engedélyek a norvég kontinentális talapzat olyan területeire szólnak, ahol a német vállalat már eddig is rendelkezett engedéllyel.
A norvégiai terjeszkedés az orosz olajról való kényszerleválás okán vált idén az eddigieknél is érdekesebb projektté az olaj- és gázcégek számára, Norvégia pedig ezek révén a legnagyobb európai olajellátóvá lépett elő.
Michael Zechner, a Wintershall Dea norvég leányvállalatának ügyvezető igazgatója elmondta:
Az európai gázellátás egyértelműen az egyik olyan kérdéskör, amelyre cégünk nagy hangsúlyt fektet, és Norvégia mint az európai kontinens irányában vezető gázexportőr, kifejezetten érdekes terep lesz most és a jövőben egyaránt.
A cég 2030-ig bezárólag zérókibocsátásúvá tervezi alakítani működését, mind közvetlen, mind közvetett formában.
A most bejelentett, napi 200 ezer hordó kőolaj-egyenértékű kitermelés a cég globális előállításának mintegy harmadát tenné ki. A 2021-es adatok szerint a cég Norvégiában napi 150 ezer hordó egyenértékű nyersanyagot termelt ki, a tavalyi számok egyelőre nem ismertek.
Az olaj- és gázipari szektor kivételes befektetési lehetőségekkel kecsegtet a kisbefektetők számára is. A szegmens tavalyi teljesítménye ugyanis alaposan felülmúlta az S&P 500 index kurzusát.
Az Erste Market elemzői ezért összeszedték az öt legizgalmasabb olajipari részvényt, amelyekre idén érdemes lesz figyelni.
Elsőként a Marathon Oilt és papírjait emelték ki, mely Észak-Amerikában és Egyenlítői-Guinea területén termel. Olajuk nagyon olcsó, tavaly a 3,7 milliárd dolláros szabad cash-flowjuk tetemes része a részvényeseknél kötött ki.
A Chevron napi olajtermelése 3,1 millió hordó, emellett 11,3 milliárd hordó olajegyenértékes tartalékkal is rendelkezik, és 34 milliárd dolláros szabad cash-flow áll rendelkezésükre.
A Diamondback Energy napi 224 ezer hordó kőolajat termel, földgázzal együtt 391 ezer hordóegyenértékes termeléssel rendelkezik. A cég működési cash-flow-ja 5,6 milliárd dollár.
Az Occidentalnak napi 900 ezer hordóegyenértékes a termelése, 11,9 milliárd dolláros szabad cash-flowja van. Tevékenysége 85 százaléka az Egyesült Államokban található.
Utolsóként pedig a Devon Energy vállalatot emelték ki, melynek napi termelése 650 ezer hordóegyenérték körül van, kizárólag az Egyesült Államokban termel, működési pénzáramlása pedig tavaly 7,6 milliárd dollár volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.